Dlaczego lekarz zakłada opatrunek na 3-6 miesięcy?
Spis treści
Zmiany próchnicowe czy urazy mechaniczne mogą doprowadzić do odsłonięcia miazgi. Bardzo często w takich sytuacjach istnieje konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego, które w naszej klinice zawsze wykonujemy pod mikroskopem, przez co w wielu przypadkach może zakończyć się w trakcie 1 dnia! Jeżeli jednak odpowiednio wcześnie zostanie podjęta decyzja o wizycie w gabinecie stomatologicznym, zabieg ten może okazać się zbyteczny. W takich przypadkach rozwiązaniem okazuje się założenie opatrunku.
Leczenie biologiczne miazgi
Miazga to zespół naczyń i nerwów zlokalizowany w środkowej części zęba oraz w korzeniach. Jego odsłonięcie wskutek zmian próchnicowych czy uszkodzenia mechanicznego, oraz narażenie na działanie szkodliwych czynników może przyczynić się do wielu negatywnych skutków, w tym do utraty zęba. Dlatego tak ważne jest, aby szybko podjąć odpowiednią terapię, która pozwoli przywrócić zdrowie w jamie ustnej. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest przeprowadzenie tzw. leczenia biologicznego miazgi, które polega na wsparciu jej możliwości regeneracyjnych poprzez użycie różnego rodzaju środków medycznych.
Przykrycie pośrednie
Metoda ta jest stosowana w przypadku znacznych zmianach pod warunkiem zachowania cienkiej warstwy zębiny pomiędzy miazgą a dnem ubytku. Na podstawie szczegółowej analizy lekarz podejmuje decyzję, czy zabieg ten jest wykonywany jedno- czy dwuetapowo. Drugie z tych rozwiązań polega na czasowej aplikacji specjalnej substancji leczniczej do ubytków, a następnie założeniu tzw. opatrunku na okres od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie możliwe jest zastosowanie wypełnienia stałego.
Kiedy zakłada się opatrunek na ząb?
Zabieg ten może zostać wykonany wyłącznie po spełnieniu określonych warunków. Przede wszystkim miazga musi wykazywać żywotność. Oznacza to, że ząb reaguje między innymi na ciepło czy zimno. Co ważne, nie może wystąpić żadna reakcja w trakcie testu opukiwania. W naszej klinice wykonujemy także zdjęcie RTG, które pozwala ocenić stan zdrowia w okolicy przywierzchołkowej. Nie mogą występować również samoistne dolegliwości bólowe.
Żywa miazga
Zachowanie żywej miazgi jest niezwykle ważne. Dlaczego? Przede wszystkim działa ona jako bariera dla mikroorganizmów. Miazga posiada liczne komórki immunologiczne, a te z kolei sprawiają, że bakterie nie wnikają do głębszych struktur organizmu. Ponadto zęby z żywą miazgą cechują się wysoką wytrzymałością, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Warto również pamiętać, że obumarcie miazgi sprawia, że konieczne staje się wykonanie leczenia kanałowego, które staje się ostatnią deską ratunku dla chorego zęba. Wykonanie więc zabiegu przykrycia pośredniego pozwala nie tylko ocalić uzębienie, ale także uchronić się przed dodatkowymi kosztami związanymi z koniecznością wykonania „kanałówki”.
Co możesz teraz zrobić?
Zauważyłeś u siebie niepokojące objawy? Doszło do uszkodzenia mechanicznego? Pamiętaj, aby jak najszybciej podjąć decyzję o odwiedzeniu naszej kliniki. Po wykonaniu precyzyjnej diagnostyki dobierzemy odpowiednie metody leczenia, aby przywrócić zdrowie w jamie ustnej. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 601 149 147 lub wypełnij formularz. Nasze rejestratorki na pewno pomogą Ci wybrać dogodny termin.
Na czym polega polerowanie zębów i jakie przynosi efekty? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, czy warto zdecydować się na ten zabieg. Polerowanie zębów – na czym polega? Polerowanie zębów […]
Zapalenie miazgi zęba to poważny problem, który może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości oraz powikłań, jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Choć przyczyną tego schorzenia bardzo często jest rozwijająca […]
Okres pandemii wirusa Covid-19 jest wyjątkowo trudny dla wielu osób i budzi wiele wątpliwości odnoszących się do różnych aspektów życia. Spraw nie ułatwiają zmieniające się często z dnia na dzień […]