Jak zbudowany jest implant?
Spis treści
Budowa implantu jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Poszczególne jego części współpracują ze sobą, by jak najlepiej odtworzyć naturalny ząb Pacjenta. Z jakich elementów składa się każdy implant?
Filar
Główną częścią implantu jest filar. Można wręcz powiedzieć, że to filar jest właściwym implantem. Wszczepia się go w kość żuchwy lub szczęki, gdzie zastępuje naturalny korzeń zębowy. Z tego powodu filar bywa też nazywany wszczepem lub implantem wewnątrzkostnym.
Ta część implantu z wyglądu przypomina niewielką śrubkę. Podobnie jak śrubka, ma gwintowaną powierzchnię, dzięki której można skutecznie przeprowadzić implantację polegającą na wkręceniu filaru w kość. Po zabiegu następuje proces osteointegracji. Jest on kluczowy dla powodzenia leczenia implantologicznego. W procesie tym implant jest obrastany przez kość. Dzięki integracji z tkanką kostną może przejąć funkcje naturalnego korzenia zębowego, stając się w ten sposób stabilną podstawą do zamocowania wybranej rekonstrukcji protetycznej, czyli korony, mostu albo protezy.
Łącznik
Łącznik to ten element, który spełnia rolę anatomicznej szyjki zębowej. Umieszczany jest zatem pomiędzy filarem a koroną protetyczną (częścią implantu, o której więcej powiemy za chwilę), by łączyć oba te elementy. To łącznik umożliwia umocowanie na filarze rekonstrukcji protetycznej, nadaje też owej konstrukcji potrzebną stabilność i wytrzymałość.
Łączniki występują w różnych rodzajach. Dzięki temu lekarz ma szeroki wybór – może dobrać taki element, który w przypadku danego Pacjenta najlepiej wywiąże się ze swojego zadania, kierując się przy tym takimi czynnikami jak miejsce założenia implantu, kąt jego nachylenia i zakres leczenia (a zatem czy obejmuje ono pojedyncze czy też rozległe ubytki zębowe).
Korona protetyczna
Korona protetyczna jest elementem zastępującym naturalną koronę zębową. Jest to więc część znajdująca się nad linią dziąsła, odwzorowująca naturalną koronę zarówno pod względem funkcjonalności jak i estetyki. Korona protetyczna może być porcelanowa na cyrkonowej podbudowie, pełnoceramiczna albo kompozytowa.
Z jakiego materiału wykonany jest implant?
Implanty są wykonywane najczęściej z tytanu. Metal ten jest odpowiednim materiałem do tego celu ze względu na swoje właściwości. Przede wszystkim jest on biokompatybilny. Organizm nie traktuje go więc jako ciała obcego i nie odrzuca go. Dzięki swojej biozgodności tytan nie powoduje reakcji alergicznych i stanów zapalnych.
Drugą ważną cechą tego metalu jest jego wytrzymałość. To bardzo istotna sprawa, ponieważ implanty będą każdego dnia poddawane takim samym obciążeniom jak naturalne korzenie zębowe, związanym przede wszystkim z gryzieniem i żuciem pokarmu. Tytan odporny jest zresztą nie tylko na obciążenia mechaniczne, ale również na korozję.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach w Łasku i leczeniu implantoprotetycznym, zapraszamy do naszego gabinetu. Na wizytę w Dentylionie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Ładny uśmiech od wielu lat uznawany jest jako wyznacznik elegancji. Estetyczne uzębienie pomaga stworzyć dobre pierwsze wrażenie, co ułatwia kontakty z innymi ludźmi i wpływa na wiele aspektów […]
Pierwszy kontakt z dentystą może znacznie wpłynąć na podejście dziecka do leczenia w przyszłości. Dlatego warto wybrać się z nim na wizytę adaptacyjną, która sprawi, że maluch zaufa lekarzowi i będzie miał z gabinetem stomatologicznym […]
Na czym polega zabieg sterowanej regeneracji kości? W jakich sytuacjach się go wykonuje i jakie materiały można w tym celu zastosować? Zapraszamy do wpisu, który wyjaśni te kwestie. Jakie […]