Czy ósemki się wyrywa? Ile kosztuje usunięcie zęba ósemki i kiedy lepiej jej nie wyrywać?
Spis treści
Dzisiejszy wpis poświęcimy zagadnieniu usuwania ósemek. Trzecie zęby trzonowe nie u każdego się pojawiają, ale kiedy już tak się dzieje, ich obecność często niestety wiąże się z problemami.
Czy ósemki trzeba wyrywać?
Ósemki nie zawsze wymagają usunięcia, ale w wielu przypadkach ekstrakcja rzeczywiście jest konieczna. Szacuje się, że nawet u 80% osób, u których wyrżnęły się ósemki, będą one prędzej czy później wymagać usunięcia.
Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niedogodnego umiejscowienia tych zębów. Ponieważ każda ósemka znajduje się na samym końcu łuku zębowego, dostęp do niej jest utrudniony. Trudniej więc utrzymać odpowiednią higienę tych zębów. Łatwo padają ofiarą próchnicy, a ich leczenie jest trudniejsze i nie zawsze możliwe – to kolejny mankament lokalizacji ósemek.
Na domiar złego w wielu przypadkach ósemki nie rozwijają się w pełni. Mają tendencję, by być zębami zatrzymanymi.
Kolejny problem to to, że w łuku zębowym często brakuje miejsca na prawidłowe wyrżnięcie się ósemek. Dlatego wyrzynają się w niewłaściwym kierunku, popychając sąsiednie zęby lub naciskając na ich korzenie. W efekcie dochodzi do stłoczenia zębów.
Jak usuwa się ósemkę?
Często nie ma możliwości usunięcia ósemki w zwykły sposób, tak jak robi się to z innymi zębami, albo wiązałoby się to ze zbyt dużym ryzykiem powikłań. Dlatego zazwyczaj zamiast standardowego wyrywania przeprowadza się ekstrakcję chirurgiczną.
Zabieg w ogólnym zarysie przebiega podobnie do zwykłej ekstrakcji, różni się jednak w szczegółach. Zaczyna się od nacięcia dziąsła i oddzielenia zęba od otaczających go tkanek i kości. Dopiero wtedy lekarz przystępuje do usunięcia zęba z zębodołu. Ząb trzeba za pomocą odpowiednich narzędzi rozchwiać i wyciągnąć. Niekiedy wymaga to podzielenia go na kilka kawałków i wyciągnięcia “na raty”. Często przy zabiegach ekstrakcji chirurgicznych trzeba użyć specjalistycznego sprzętu np. piezo, który w sposób bardziej delikatny niż standardowo oddziela ząb od otaczających go tkanek. Dzięki temu zabieg jest mniej dotkliwy dla Pacjenta a tkanki szybciej się goją.
Następnie lekarz oczyszcza zębodół z pozostałych tam ewentualnych resztek. Na zakończenie zakłada szwy na ranę i udziela Pacjentowi zaleceń pozabiegowych, do których powinien się on ściśle stosować, aby gojenie przebiegało bez komplikacji. Dotyczą one przede wszystkim prawidłowej higieny jamy ustnej i diety, niekiedy także antybiotykoterapii.
Aby przyspieszyć gojenie i uniknąć tzw. “suchego zębodołu”, dobrze jest wykonać opatrunek z krwi Pacjenta, zawierający komórki wspomagające regenerację tkanek. Wskazanie do zastosowania CGF- opatrunku z krwi dobrze jest omówić przed zabiegiem z lekarzem. Jeśli boisz się , że czeka Cię długie gojenie albo masz złe doświadczenia z usuwania chirurgicznego ósemki w innym gabinecie, to rozwiązanie jest dla Ciebie.
Ile kosztuje usunięcie ósemki?
Usunięcie ósemki zwykle kosztuje więcej niż ekstrakcja innych zębów, ponieważ, jak to opisaliśmy, jest to bardziej skomplikowany zabieg. W Dentylionie ceny za usunięcie ósemki zaczynają się od 700 zł.
Kiedy lepiej nie wyrywać ósemki?
W nowoczesnej stomatologii usuwanie zębów zawsze traktujemy jako ostateczność. Dlatego jeżeli ósemka wyrżnęła się prawidłowo i nie stwarza problemów, traktujemy ją jak każdy inny ząb i pozostawiamy w zębodole. Wyjątkiem jest sytuacja, w której lekarz stwierdzi, że choć na razie ósemki nie powodują dolegliwości, zachodzi ryzyko, że zaczną wyrzynać się bardziej aktywnie i wywierać niekorzystny wpływ na pozostałe uzębienie.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ósemkach i chirurgicznej ekstrakcji, zapraszamy do gabinetu Dentylion. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Zależy Ci na hollywoodzkim uśmiechu? Podobają Ci się śnieżnobiałe zęby? Jeżeli marzysz o poprawie estetyki uzębienia, licówki porcelanowe w Łasku mogą okazać się dobrą opcją. Tym bardziej, że w gabinecie […]
Niezmiennie wśród Pacjentów pokutuje błędne przekonanie, że zębów mlecznych nie warto leczyć. Nic bardziej mylnego! Zmiany próchnicowe diagnozowane są u ponad 50% dzieci w wieku 3 lat. Ponadto […]
Leczenie ortodontyczne odbywa się za pomocą aparatów korygujących wady zgryzu. Ich wybór jest dzisiaj szerszy niż kiedyś – oprócz aparatów tradycyjnych dostępne są też nakładkowe. Czym […]