Periodontologia Łask
Chcąc utrzymać dobrą kondycję naszego uśmiechu oraz całego organizmu, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić higienie jamy ustnej. Jej bagatelizowanie prostą drogą prowadzi do różnego rodzaju schorzeń ogólnoustrojowych, a w skrajnych przypadkach do utraty zębów czy wykraczającego poza jamę ustną kłębuszkowego zapalenia nerek. Niedbałe mycie zębów czy jego niewłaściwa technika oraz unikanie regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym tworzy doskonałe podłoże do rozwoju chorób przyzębia. Najbardziej znaną z nich jest paradontoza, będąca obok próchnicy najczęstszą winowajczynią powstania braków zębowych, pogarszających nie tylko wygląd naszego uśmiechu, ale też jego funkcjonalność, np. trudności przy jedzeniu. Obserwując u siebie jakiekolwiek zmiany odbiegające od normy, powinniśmy jak najszybciej skierować swoje kroki do dentysty. Wczesne podjęcie odpowiednich działań może oszczędzić nam bardziej złożonego leczenia i powikłań w przyszłości.
Poznaj lekarzy zajmujących się leczeniem periodontologicznym
Stomatologia estetyczna, regeneracyjna i odtwórcza. Przeprowadza leczenia kanałowe przy użyciu mikroskopu
Doktor Maciej Zieliński jest Absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, posiada wieloletnie doświadczenie w zawodzie. Nieustannie uczestniczy w licznych kursach i kongresach poszerzających jego wiedzę, co wymiernie przekłada się na zadowolenie Pacjentów. Przywrócenie zdrowia uśmiechowi jest dla niego zawsze wielką radością, motywującą do podejmowania dalszych działań w rozwijaniu swoich umiejętności.
Pani doktor jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W 2010 uzyskała specjalizację ze stomatologii zachowawczej z endodoncją, a w 2016 – z protetyki stomatologicznej. Nieustannie poszerza wiedzę, często uczestnicząc w kursach pogłębiających wiedzę z innych dziedzin stomatologii. Jej zawodową pasją jest wykorzystywanie najnowszych osiągnięć techniki stomatologicznej, dzięki czemu zawsze utrzymuje się w czołówce specjalistów reprezentujących dziedziny, którymi się zajmuje.
Periodontologia – co powinieneś wiedzieć?
Periodontologia jest dziedziną stomatologii mającą za zadanie rozpoznawać i leczyć choroby związane z przyzębiem. Są one niemałym zagrożeniem dla naszego uzębienia, bowiem towarzyszy im szereg różnych konsekwencji, w tym nawet utrata zębów. Czym właściwie jest przyzębie? Są to tkanki otaczające zęby i utrzymujące je na miejscu, czyli dziąsła, ozębna, okostna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Wszelkie niepokojące zmiany mogą się objawiać w różny sposób – przykładowo nadwrażliwością zębów lub ich nadmiernym rozchwianiem.
Aby wyleczyć choroby przyzębia i przywrócić jamie ustnej zdrowie, stosuje się szeroki zakres zabiegów, zaczynając od skalingu (usuwania kamienia nazębnego ultradźwiękami), piaskowania, kiretażu, na odbudowie tkanek miękkich i kostnych kończąc. Te ostatnie są bardziej złożone, wymagają też od stomatologa sporych umiejętności oraz stosowania specjalistycznych narzędzi.
Czym jest paradontoza i jakie jest jej źródło?
To prawdopodobnie najpowszechniejsza choroba przyzębia. Jej wynikiem jest odsłonięcie szyjek zębowych, zwiększona wrażliwość zębów na temperaturę, ich nadmierne rozchwianie prowadzące z czasem do wypadnięcia, a także nieprzyjemny zapach z ust (halitoza). Jej rezultaty mogą być różne, jednak ich wspólnym mianownikiem jest pogorszenie jakości życia Pacjenta, dlatego szybka reakcja jest bardzo ważna, gdyż znacząco ułatwia przyszłe leczenie.
Zasadniczą przyczyną powstawania paradontozy jest nawarstwiający się kamień nazębny. Powstaje w wyniku niedokładnego usuwania bakteryjnej płytki pokrywającej nasze zęby. Pojawia się ona po każdym posiłku, jej usunięcie natomiast wymaga prostej czynności – dokładnego umycia zębów. Należy wspomóc się także nicią dentystyczną oraz odpowiednimi płukankami do ust, co zmaksymalizuje efekt. Jeśli szczotkowanie zębów przeprowadzane jest nieprawidłowo lub zaniedbujemy codzienną higienę jamy ustnej, płytka bakteryjna zacznie się mineralizować i przeistoczy się w kamień nazębny, mogący znaleźć się również poniżej linii dziąseł. W tej sytuacji rozwój bakterii związanych z paradontozą jest bardzo ułatwiony, istotnym więc jest poddawanie się regularnym wizytom higienizacyjnym (przynajmniej raz na 6 miesięcy), w trakcie których stomatolog będzie mógł skontrolować stan naszego uzębienia, a wykwalifikowana higienistka w razie potrzeby usunie kamień nazębny.
Objawy paradontozy
Najczęstszymi objawami świadczącymi o występowaniu paradontozy są zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie dziąseł oraz nieprzyjemny zapach z ust, fachowo określany jako halitoza. Odczuwalna może być także nadwrażliwość zębów na gorące i zimne posiłki oraz napoje, czasami zauważyć da się także odsłonięcie szyjek zębowych. Pogłębiająca się paradontoza z czasem powoduje rozchwianie zębów, a w zaawansowanym stadium prowadzi do ich wypadania. Obecność którejkolwiek z tych dolegliwości jest wyraźnym sygnałem do konsultacji w gabinecie dentystycznym.
Zobacz efekty leczenia naszych Pacjentów
Jak choroby przyzębia wpływają na stan reszty organizmu?
Tkanki przyzębia są dobrze unaczynione, co sprawia, że bakterie obecne w jamie ustnej stosunkowo łatwo przenikają do układu krwionośnego, przenosząc się na pozostałe organy i doprowadzając do ich infekcji. Ma to daleko idące skutki i jest podłożem dla powstawania kolejnych chorób, niezwiązanych już ze stomatologią. Jako przykład można przytoczyć zapalenie mięśnia sercowego i wsierdzia, kłębuszkowe zapalenie nerek, zaburzenia produkcji insuliny, czy nawet rozwój choroby reumatycznej. Szybka diagnoza oraz leczenie uchroni nas przed tymi nieprzyjemnościami. Pamiętajmy, że dzięki wysokiej jakości znieczuleniom i technologii zabiegi stomatologiczne stają się praktycznie bezbolesne.
Zabiegi periodontologiczne w Dentylionie
Wiedza i doświadczenie naszych ekspertów pozwalają na sprawne i komfortowe leczenie w pełni dopasowane do Twoich uwarunkowań zdrowotnych. Podczas konsultacji lekarz dobierze rozwiązania w taki sposób, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Zabiegi wykonywane w klinice Dentylion:
- skaling naddziąsłowy – usuwamy zalegający kamień nazębny z przyszyjkowych okolic zębów. Ze względu na stosowanie technologii wykorzystującej ultradźwięki zabieg jest bezbolesny, przez co nie jest konieczne znieczulenie Pacjenta. Wibracje o odpowiedniej częstotliwości powodują pękanie kamienia nazębnego i jego odpadanie. W naszej klinice używamy nowoczesnych urządzeń Piezon No Pain, co pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych efektów. Rekomendujemy przeprowadzenie skalingu co najmniej raz na 6 miesięcy;
- skaling poddziąsłowy (root planning) – polega na usunięciu kamienia nazębnego znajdującego się pod dziąsłem, przeprowadzany jest pod bardzo skutecznym znieczuleniem. W celu osiągnięcia jak największej dokładności stosujemy końcówki ultradźwiękowe i specjalne narzędzia;
- piaskowanie – polega na usunięciu osadów i przebarwień (m.in. od kawy, herbaty, nikotyny, czerwonego wina) z powierzchni zębów, jest uzupełnieniem skalingu. Zęby widocznie się rozjaśniają, a uśmiech zostaje odświeżony. Zabieg pomaga pozbyć się kamienia. Do jego przeprowadzenia używamy specjalnej piaskarki wypuszczającej pod ciśnieniem płyn i czyszczący proszek. Osady w trudno dostępnych miejscach zostają usunięte, a szkliwo wzmocnione;
- kiretaż – jest zabiegiem polegającym na usunięciu kamienia z kieszonki dziąsłowej. Głębsze części zęba (aż do korzenia) poddawane są gruntownemu czyszczeniu. W ten sposób da się wykluczyć stany zapalne i ponownie scalić tkanki przyzębia z zębem. Ze względu na użycie miejscowego znieczulenia, proces jest bezbolesny;
- pokrycie recesji dziąsła – choroby przyzębia mogą spowodować recesję dziąseł, czyli obniżenie ich linii a tym samym odsłonięcie szyjek zębowych, powodujące np. nadwrażliwość zębów czy rozchwianie. Przy jej występowaniu przeprowadzamy zabieg pokrycia recesji, to jest pobrania miękkich tkanek z innych miejsc w jamie ustnej (najczęściej dziąseł lub podniebienia) oraz wszczepienia ich w miejsca wymagające odbudowy;
- odbudowa tkanek kostnych – bywają sytuacje, kiedy niezbędne będzie przeprowadzenie sterowanej regeneracji tkanek kostnych. Ich zanik bierze się np. z długotrwałego bezzębia. Zabieg wykonywany jest przy pomocy nowoczesnych narzędzi i nowoczesnych biomateriałów, pobudzających proces gojenia.
Bezbolesne leczenie w Dentylionie
Jednym z warunków każdego leczenia w Dentylionie jest jego bezbolesność. Aby ją osiągnąć, zaopatrujemy naszą klinikę w nowoczesne znieczulenia wiodących firm stomatologicznych, cechujące się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem. Niektórzy Pacjenci cierpią jednak na dentofobię (lęk przed zabiegami stomatologicznymi), dlatego proponowanym przez nas rozwiązaniem jest zastosowanie gazu rozweselającego. Ma on relaksujące działanie i znacząco obniża poziom stresu podczas zabiegu. Jest jedną z najlepszych metod zwalczania lęku przed leczeniem, stosowaną nie tylko w stomatologii ze względu na swoją wydajność i bezpieczeństwo.
Umów się na wizytę!
Choroby przyzębia stanowią duże zagrożenie dla zdrowia naszego uśmiechu, widząc jakiekolwiek niepokojące zmiany w obrębie naszych dziąseł, czym prędzej powinniśmy udać się do gabinetu stomatologicznego. Eksperci kliniki Dentylion są dobrze zaznajomieni z problemami wchodzącymi w zakres periodontologii, dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu na pewno dobiorą metody leczenia odpowiadające Twoim uwarunkowaniom zdrowotnym. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 601 149 147 lub wypełnij formularz.
Poznaj najczęstsze pytania do leczenia periodontologicznego
Dentylion
wysoko oceniany dentysta
|