Bruksizm – co to za choroba?
Spis treści
Bruksizm to choroba, która objawia się w nocy, podczas snu. Z tego powodu długo potrafi pozostać niezauważona. Jakie są jej objawy? I w jaki sposób można walczyć z tą dolegliwością?
Na czym polega bruksizm?
Bruksizm to dolegliwość, której symptomy przeważnie uaktywniają się nocą. O jakich symptomach mowa? Otóż choroba ta objawia się napadowym mimowolnym zaciskaniem i zgrzytaniem zębami. Podczas takiego ataku szczęki mogą się zaciskać nawet dziesięć razy silniej niż podczas gryzienia twardych pokarmów. Problem w tym, że ludzki organizm nie jest stworzony do wytrzymywania takiego nacisku. Jak więc można się łatwo domyślić, bruksizm pociąga za sobą liczne negatywne konsekwencje dla zębów i jamy ustnej.
Jakie są skutki bruksizmu?
Z powodu zaciskania zębów ze zbyt dużą siłą ścierają się one i pękają, stają się rozchwiane i podatne na powstawanie ubytków klinowych. Jednak bruksizm nie tylko dla zębów stanowi zagrożenie. Prowadzi też do przygryzania policzków i języka, krwawienia dziąseł i zaniku przyzębia. Co więcej, odbija się niekorzystnie również na pracy stawów skroniowo-żuchwowych. Ruchomość żuchwy zostaje ograniczona, jej tor ruchu przy otwieraniu i zamykaniu ulega zaburzeniu. Żuchwa może trzeszczeć i przeskakiwać przy szerszym otwieraniu.
Także mięśnie mogą cierpieć na skutek bruksizmu – nie należą do rzadkości przykurcze mięśniowe, czy jednostronny lub obustronny przerost mięśni twarzy i szyi. Inne możliwe negatywne efekty dotyczą oczu. Okresowo zaburzona może zostać ostrość widzenia, pojawiać się suchość w oku i bolesność w okolicy oczodołów.
Jakie są przyczyny bruksizmu?
Jak widać, bruksizm jest przyczyną różnych dolegliwości, które mogą stać się prawdziwym utrapieniem. A jaka jest przyczyna samego bruksizmu? Skąd bierze się ta choroba? Otóż… nie wiadomo. W zasadzie nauka nie odkryła jeszcze, jaka jest konkretna przyczyna. Badania pozwoliły jednak określić, jakie czynniki – gdy występują w większej liczbie – zwiększają ryzyko pojawienia się bruksizmu.
Część z tych czynników jest związana z jamą ustną, na przykład zaburzenia zgryzowo-zwarciowe. Bruksizm jest poza tym chorobą psychosomatyczną, co oznacza, że również czynniki psychiczne wpływają na jego rozwój. Należą do nich depresja, stany lękowe, ADHD, autyzm i schizofrenia.
Winne bruksizmu mogą być też geny. Choć nie wykazano, by był on chorobą dziedziczną, to jednak bez wątpienia dziedziczone są pewne predyspozycje do określonych zachowań i reakcji emocjonalnych, a te już jak najbardziej mogą przyczyniać się do rozwoju tej choroby.
Pozostałe czynniki, które mają na to wpływ, to choroby układu pokarmowego, refluks, przerost migdałków, zaburzenia hormonalne oraz niedobory witamin B12, D3 i magnezu.
Jak leczyć bruksizm?
Leczenie bruksizmu jest niełatwe i długotrwałe. Opiera się na zdiagnozowaniu, jakie czynniki za nim stoją, a następnie usunięciu tych czynników. Jednak w pierwszej kolejności podejmowane są działania, mające na celu ograniczenie niszczącego działania tej choroby na organizm. Standardową metodą jest wyrównanie zgryzu tak, żeby zęby lepiej do siebie pasowały. Osiąga się to, stosując selektywną redukcję wystających części niektórych zębów oraz wykonując nadbudowę innych.
Innym sposobem jest wykonanie szyny relaksacyjnej – indywidualnie dopasowanej do uzębienia Pacjenta nakładki z tworzywa sztucznego. Zakłada się ją na górne zęby, żeby chroniła je przed tarciem o dolne.
Bruksizm można również leczyć farmakologicznie. Stosuje się w tym celu środki uspokajające i zmniejszające napięcie mięśni. Niekiedy, szczególnie w pierwszej fazie leczenia, wstrzykuje się też w żwacze substancje takie jak toksyna botulinowa czy kolagen. W leczeniu bruksizmu zastosowanie mają też psychoterapia i relaksacja, pozwalające pozbyć się stresu i silnych emocji.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli podejrzewasz u siebie bruksizm, nie pozostawaj w sferze domysłów. Przyjdź do nas – w Dentylionie przeprowadzimy dokładną diagnostykę i zarekomendujemy optymalne rozwiązanie Twoich problemów. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Czy wiesz, że po usunięciu zęba rozpoczyna się proces zaniku kości? To naturalne i niekorzystne dla zdrowia jamy ustnej zjawisko, które można zahamować wszczepiając implanty. Jeśli decyzja o implantacji […]
Zmiany próchnicowe czy urazy mechaniczne mogą doprowadzić do odsłonięcia miazgi. Bardzo często w takich sytuacjach istnieje konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego, które w naszej klinice zawsze wykonujemy pod mikroskopem, przez co w wielu […]
Pierwszy kontakt z dentystą może znacznie wpłynąć na podejście dziecka do leczenia w przyszłości. Dlatego warto wybrać się z nim na wizytę adaptacyjną, która sprawi, że maluch zaufa lekarzowi i będzie miał z gabinetem stomatologicznym […]