Diastema – czym jest i czy można ją leczyć?
Spis treści
Diastema, czyli przerwa między zębami to temat, który wzbudza zainteresowanie. Choć niektórzy uważają ją za urokliwy element uśmiechu, dla innych może stanowić powód do niepokoju związany z estetyką. Jednak diastema to nie zawsze tylko kwestia wyglądu zewnętrznego – jej obecność może mieć wynikać z istnienia innego problemu, wymagającego diagnostyki i leczenia.
Diastema – poznaj jej rodzaje
Wyróżnia się dwa rodzaje diastemy, czyli przerwy między górnymi jedynkami. Diastemy fizjologiczne to te, które pojawiają się u dzieci w określonym wieku i zazwyczaj zamykają się samoistnie wraz z rozwojem jamy ustnej. Z kolei diastemy prawdziwe i rzekome nie wynikają z naturalnych procesów fizjologicznych i nie mają związku z wiekiem Pacjenta.
Przyczyny pojawienia się diastemy
Przerwa między zębami nie powinna być ignorowana. Dobrze jest wiedzieć, jakie przyczyny stoją za jej pojawieniem się. Zaliczamy do nich:
- nieprawidłowy przyczep lub przerost wędzidełka wargi górnej
- nadliczbowe zęby leżące między jedynkami
- zbyt małe siekacze
- występowanie torbieli w kości szczęki
- paradontoza
- wady zgryzu
- rzedwczesne usunięcie lub samoistna utrata zębów mlecznych u dzieci
Warto również wspomnieć, że diastema może być spowodowana poprzez wkładanie między zęby przedmiotów. Mowa tu na przykład o ołówku czy długopisie. Ten niewinnie wyglądający nawyk może mieć daleko idące skutki. Dlatego właśnie warto na niego zwracać uwagę.
Leczenie diastemy – ortodoncja
W przypadku diastemy, która jest spowodowana wadami zgryzu, zaleca się jej leczenie za pomocą ortodoncji. Proces ten obejmuje stosowanie aparatu stałego lub ruchomego, który stopniowo przesuwa zęby do odpowiedniej pozycji, eliminując tym samym szparę między nimi.
Jak leczyć diastemę?
Ortodoncja to nie zawsze jedyna metoda leczenia. Wszystko bowiem zależy od pierwotnej przyczyny pojawienia się tego problemu. Dlatego też, gdy przerwa między zębami spowodowana jest nadliczbowymi zębami, należy leczenie rozpocząć od ich usunięcia. Pozbyć się należy również zdiagnozowanej torbieli. Natomiast jeśli diastema jest wynikiem nieprawidłowego przyczepu wędzidełka należy wykonać odpowiednie zabiegi korygujące.
Estetyczna poprawa uśmiechu – licówki, bonding
W przypadku diastemy, która nie jest związana z wadą zgryzu, a jedynie stanowi defekt estetyczny, skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie licówek lub bondingu. Licówki porcelanowe stanowią u niektórych Pacjentów doskonałą opcję, a leczenie polega na naklejeniu cienkich płatków porcelanowych na powierzchnię zębów, co nie tylko zamyka szparę między nimi, ale również zapewnia estetyczny i naturalny wygląd. Licówki są dostosowywane indywidualnie do Pacjenta, co sprawia, że rezultat jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Natomiast bonding opiera się na aplikacji kompozytu na powierzchnię zębów siecznych, co umożliwia zatuszowanie przerwy między nimi. Jest to szybsza i tańsza opcja, jednakże mniej trwała niż licówki.
Dowiedz się więcej
Chcesz zdobyć więcej informacji na temat leczenia diastemy? Zastanawiasz się, która metoda będzie dla Ciebie odpowiednia? Zapraszamy na wizytę w naszym gabinecie, na którą możesz zapisać się telefonicznie 601 149 147 lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie.
Zależy Ci na poprawie stanu zębów w ciągu jednego dnia? Cóż, jest to możliwe. Wystarczy, że udasz się do nas na odpowiedni zabieg. Oczywiście ważne są również takie aspekty, jak […]
Na czym polega efekt Godona? Jakie są jego przyczyny? Jak się przed nim ustrzec? Zapraszamy do naszego najnowszego wpisu, w którym odpowiemy na te pytania. Na czym polega efekt Godona? […]
Afty to małe, bolesne owrzodzenia i nadżerki, które pojawiają się w jamie ustnej. Ich rozmiar może wynosić od 1 mm do 2-3 cm. Zwykle znikają same po kilku dniach, […]