Efekt Godona
Spis treści
Na czym polega efekt Godona? Jakie są jego przyczyny? Jak się przed nim ustrzec? Zapraszamy do naszego najnowszego wpisu, w którym odpowiemy na te pytania.
Na czym polega efekt Godona?
Do efektu Godona dochodzi najczęściej w następstwie braku zęba. Brak pojedynczego zęba zwykle nie jest przez Pacjentów postrzegany jako poważny problem, a tymczasem nawet luka o tak niewielkich rozmiarach pociąga za sobą niekorzystne konsekwencje, takie jak właśnie efekt Godona.
Jedną z właściwości zębów jest ich naturalne dążenie do kontaktu z innymi zębami, zarówno tymi, które znajdują się po bokach, jak i przeciwstawnymi, z którymi mają styczność z góry lub z dołu. Ten naturalny kontakt zostaje uniemożliwiony w przypadku utraty zęba.
Tracąc styczność ze swoim odpowiednikiem z przeciwległego łuku, zab jednocześnie traci podparcie. A ponieważ nadal dąży do kontaktu z przeciwległą stroną, efekt jest taki, że zaczyna wysuwać się z kości. Ulega on wydłużeniu i zaczyna wystawać ponad korony sąsiednich zębów. Przy dłuższym trwaniu tego procesu dochodzi do zaburzeń zwarcia oraz powstawania węzłów urazowych, a w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego pojawiają się dolegliwości bólowe.
Efekt Godona wyraźnie dotyka też zębów znajdujących się po obu stronach luki zębowej. Przyczyną jest to, że tkanka kostna w miejscu po utraconym zębie nie jest obciążana podczas żucia, co sprawia, że następuje jej stopniowy zanik. Przez to sąsiednie zęby tracą podparcie i zaczynają przechylać się w stronę luki.
Warto wiedzieć, że chociaż właśnie brak zęba jest najczęstszą przyczyną efektu Godona, to nie jedyną. Może on być też spowodowany wadą ortodontyczną, startymi i uszkodzonymi zębami lub nieodpowiednio dopasowanym wypełnieniem.
Efekt Godona – jakie są skutki?
Ponieważ wysuwanie się zęba z kości jest procesem stopniowym, początkowo trudno zauważyć, że dzieje się coś niedobrego. Po kilku miesiącach jednak efekty stają się już widoczne. Dochodzi do odsłonięcia szyjki zębowej, a później też fragmentu korzenia. To część zęba mniej odporna na działanie kwasów produkowanych przez bakterie, ząb staje się więc bardziej narażony na próchnicę.
W obszarze poddziąsłowym mogą powstawać stany zapalne przyzębia, które, jeżeli nie zadziała się w porę, skutkują paradontozą – chorobą, prowadzącą do rozchwiania i przemieszczania się zębów, a nawet do ich utraty.
Problemem jest też to, że wysuwający się z kości ząb staje się słabiej umocowany w szczęce, toteż po pewnym czasie zaczyna się ruszać, by ostatecznie wypaść.
Jak radzić sobie z efektem Godona?
Ponieważ efekt Godona jest skutkiem braku zęba, najlepiej można się przed nim uchronić, dbając o zęby. Oczywiście w rzeczywistości sprawa nie jest taka prosta, ponieważ nawet przy najlepszym dbaniu o zęby może dochodzić do ich utraty – chociażby w wyniku wypadku.
Jeżeli stracisz ząb, rozwiązaniem jest jego rekonstrukcja. Można jej dokonać na kilka sposobów. W nowoczesnej stomatologii do tego celu stosuje się korony, mosty, protezy i implanty. Odbudowa brakującego zęba przywraca naturalne warunki w jamie ustnej i zapobiega efektowi Godona.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli Twoim problemem jest brak jednego lub więcej zębów, umów się na wizytę w Dentylionie. Zaproponujemy i wdrożymy optymalne rozwiązanie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Na czym polega zabieg sterowanej regeneracji kości? W jakich sytuacjach się go wykonuje i jakie materiały można w tym celu zastosować? Zapraszamy do wpisu, który wyjaśni te kwestie. Jakie […]
Problem krzywego uzębienia dotyczy osób w każdym wieku. Im wcześniej wada zgryzu zostanie rozpoznana, tym większa szansa na jej szybkie i skuteczne skorygowanie. Z pozoru największą bolączką osób posiadających […]