Gaz rozweselający u dentysty – recepta na przyjemną wizytę!
Spis treści
Dentofobia, czyli paniczny lęk przed wizytami w gabinecie stomatologicznym, potrafi znacznie utrudnić życie. Cierpiący z powodu tej dolegliwości Pacjenci unikają leczenia dentystycznego, przez co dotykające ich jamę ustną problemy stopniowo się pogłębiają, aż do osiągnięcia kulminacyjnego momentu – utraty zębów lub konieczności ich usunięcia. Jednakże istnieje skuteczna metoda obniżania stresu podczas całej procedury, a jest nią gaz rozweselający, powszechnie używany w szeroko pojętej medycynie.
Czym jest gaz rozweselający (podtlenek azotu)?
Gaz rozweselający to mieszanka tlenu oraz podtlenku azotu, która jest wdychana przez Pacjenta za pomocą indywidualnie dopasowanej maseczki, pasującej do jego twarzy. Bardzo szybko przedostaje się on do dróg oddechowych, stamtąd zaś przenika do krwiobiegu i ostatecznie – mózgu. Efekt pojawia się po około 15 sekundach, a polega na wprowadzeniu leczonej osoby w stan rozluźnienia, co zauważalnie obniża stres. Wspomniany gaz rozweselający sprawdza się przy leczeniu dzieci lub dorosłych, jednakże decyzja o jej zastosowaniu należy do stomatologa.
Działanie gazu rozweselającego
Jak wspominaliśmy, poddanie Pacjenta sedacji wziewnej gazem rozweselającym wprowadza go w stan głębokiego relaksu ułatwiającego przebieg zabiegu. Powodem jest specyficzne oddziaływanie podtlenku azotu – ogranicza on funkcjonowanie układu nerwowego, lecz nie na tyle, aby pozbawić leczoną osobę świadomości. Może ona bez problemu przełykać ślinę i mówić, co pozwala utrzymać sprawną komunikację ze stomatologiem. Kiedy ekspert zakończy niezbędne czynności, można łatwo zniwelować działanie gazu rozweselającego – wystarczy podawać Pacjentowi czysty tlen przez około 5 minut.
Gaz rozweselający u dentysty – przeciwwskazania
Sedacja wziewna gazem rozweselającym wyróżnia się bardzo wysokim bezpieczeństwem, jednakże istnieją pewne przeciwwskazania do jej zastosowania. Zdecydowanie najczęstszym z nich są stany zapalne dróg oddechowych lub uszu wynikające np. z przeziębienia, które wymagają zazwyczaj przełożenia wizyty. Oczywiście mogą pojawić się także poważniejsze utrudnienia, takie jak niedrożność wspomnianych dróg oddechowych, nieżyt nosa czy mocne skrzywienie jego przegrody. Ważne przeciwwskazanie stanowią także choroby psychiczne, porfirie i stwardnienie rozsiane, całkowicie uniemożliwiające przeprowadzenie zabiegu przy użyciu gazu rozweselającego. Rezygnuje się z procedury również w przypadku brzemiennych kobiet, a szczególnie Pacjentek będących w pierwszym trymestrze ciąży.
Wytyczne przy podaniu gazu rozweselającego
Zanim przeprowadzone zostaną zabiegi z wykorzystaniem gazu rozweselającego, Pacjentowi przekazywane są odpowiednie wytyczne, ustalane na podstawie dokładnego wywiadu medycznego. Najważniejszym z nich jest powstrzymanie się od spożywania posiłków oraz napojów przynajmniej 3 godziny przed rozpoczęciem sedacji wziewnej, gdyż jednym z jej ubocznych skutków mogą być nudności prowadzące do wymiotów. W takiej sytuacji zagrożenie dla zdrowia nie jest co prawda zbyt wysokie, stanowi jednak przykre doświadczenie, mogące wpłynąć na rozwój dentofobii.
Zastosowany gaz rozweselający czasami powoduje uczucie senności i zmęczenia. Wynikiem takiego stanu rzeczy mogą być zawroty głowy, utrudniające leczonej osobie wykonywanie niektórych czynności. Dlatego też Pacjenci po zakończonej sedacji wziewnej nie powinni podejmować się samodzielnego prowadzenia samochodu, aby zachowane zostało pełne bezpieczeństwo.
Gaz rozweselający – cena
Gaz rozweselający u dentysty to świetna metoda obniżania stresu skierowana do bardzo szerokiego grona Pacjentów, szczególnie zaś polecana w przypadku leczenia dzieci oraz osób borykających się z chorobami serca lub padaczką. Cena sedacji wziewnej może się różnić zależnie od placówki stomatologicznej, jednakże w klinice Dentylion wynosi ona 150 zł. Koszt ten nie obciąża przesadnie domowego budżetu, a przynosi niepodważalne korzyści: leczona osoba przechodzi przez zabieg znacznie bardziej komfortowo, zaś ryzyko wystąpienia traumatycznych przeżyć ulega minimalizacji.
Umów się na wizytę!
Gaz rozweselający znacznie ułatwia leczenie stomatologiczne i umożliwia Pacjentom bezstresowy pobyt na fotelu dentystycznym. Jeżeli borykasz się z dentofobią, czyli poważnym lękiem przed stomatologiem, klinika Dentylion jest miejscem właśnie dla Ciebie! Sedacja wziewna przy pomocy gazu rozweselającego wyeliminuje stres oraz dyskomfort podczas zabiegów przeprowadzanych przez naszych ekspertów. Na wizytę może się umówić, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Śliczny śnieżnobiały uśmiech to nasza największa ozdoba. Aby cieszyć się zdrowymi zębami, należy co kilka miesięcy poddawać się zabiegom profilaktycznym. Nawet osoby przykładające ogromną wagę do higieny […]
Najczęstszym powodem powstawania ubytków w zębach jest próchnica. Nie jest to jednak jedyny możliwy powód. Częstym problemem są ubytki klinowe, które wcale nie są spowodowane próchnicą. […]
Bruksizm to choroba, która objawia się w nocy, podczas snu. Z tego powodu długo potrafi pozostać niezauważona. Jakie są jej objawy? I w jaki sposób można walczyć z tą […]