Podniesienie dna zatoki szczękowej
Spis treści
Kiedy tracimy zęby, następuje również utrata kości. Jeśli dojdzie do tego zwłaszcza w górnym łuku zębowym, niemożliwe może stać się wówczas wstawienie implantu. Jeżeli pomiędzy jamą ustną a zatoką szczękową stwierdzi się niedostateczną ilość kości, zaleca się podniesienie dna zatoki szczękowej, które przywróci możliwość umieszczenia wszczepów śródkostnych (czyli wspomnianych implantów). Co jeszcze warto o tym wiedzieć? Sprawdź.
Czym jest podniesienie dna zatoki szczękowej?
Podniesienie dna zatoki szczękowej, określane też jako sinus lift, to zabieg chirurgiczny polegający na wprowadzeniu materiału kościozastępczego pod błonę śluzową, która wyściela zatokę szczękową. Same zatoki szczękowe to symetryczne jamy zlokalizowane w czaszce, połączone ze sobą przewodami nosowymi. Zabieg pozwala z kolei zwiększyć ilość kości wyrostka zębodołowego, dzięki czemu w jamie ustnej panują lepsze warunki kostne.
Kiedy wykonuje się podniesienie dna zatoki szczękowej?
Czasem jest to konieczne przed wszczepieniem implantów, tak aby one mogły odpowiednio się utrzymać. W jakich sytuacjach taki zabieg jest wymagany? Przede wszystkim wtedy, gdy brakuje dostatecznej ilości kości w okolicy zatoki szczękowej. Dzięki temu można wykształcić nową tkankę kostną.
Metody podnoszenia dna zatoki szczękowej
Podniesienie dna zatoki szczękowej można wykonać:
-metodą otwartą,
-metodą zamkniętą,
-poprzez sterowaną regenerację tkanki kostnej.
Metoda otwarta podnoszenia dna zatoki szczękowej
Metodę otwartą wykorzystuje się wtedy, gdy konieczne jest podniesienie dna zatoki o wysokość od 3 do 10 mm. Do dna zatoki dociera się poprzez boczne okno, a następnie wypełnia się ów obszar materiałem kościotwórczym. Zanim będzie można przeprowadzić właściwą implantację, trzeba odczekać od 6 do 9 miesięcy.
Metoda zamknięta podnoszenia dna zatoki szczękowej
Czasem przeprowadza się cały zabieg metodą zamkniętą. Wówczas wwierca się otwory pod przyszłe implanty i wprowadza się przez nie materiał kościotwórczy. Pozwala to uzyskać około 3 mm dodatkowego miejsca. Zabieg wykonywany tym sposobem jest mniej inwazyjny od tego przeprowadzanego metodą otwartą. Co więcej, związany jest on z mniejszym ryzykiem powikłań oraz krótszym czasem gojenia.
Sterowana regeneracja tkanki kostnej
W tym przypadku wykorzystywany jest mechanizm sterowanej regeneracji tkanki kostnej. Na miejscu, w którym wymagana jest rekonstrukcja, wstawia się materiał kościozastępczy lub własną kość, którą pozyskuje się podczas przeszczepu autogennego.
Przeciwwskazania do podniesienia dna zatoki szczękowej
Główne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu sinus lift to:
-choroby nowotworowe,
-cukrzyca nieustabilizowana,
-choroby neurologiczne,
-zaburzenia psychiczne,
-leczenie bisfosfonianami.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej, zapraszamy do naszego gabinetu. Tutaj chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę w Dentylionie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Śliczny śnieżnobiały uśmiech to nasza największa ozdoba. Aby cieszyć się zdrowymi zębami, należy co kilka miesięcy poddawać się zabiegom profilaktycznym. Nawet osoby przykładające ogromną wagę do higieny […]
Dzisiejszy wpis poświęcimy zagadnieniu usuwania ósemek. Trzecie zęby trzonowe nie u każdego się pojawiają, ale kiedy już tak się dzieje, ich obecność często niestety wiąże się […]
Czy wiesz, że po usunięciu zęba rozpoczyna się proces zaniku kości? To naturalne i niekorzystne dla zdrowia jamy ustnej zjawisko, które można zahamować wszczepiając implanty. Jeśli decyzja o implantacji […]