Sterowana regeneracja kości
Spis treści
Na czym polega zabieg sterowanej regeneracji kości? W jakich sytuacjach się go wykonuje i jakie materiały można w tym celu zastosować? Zapraszamy do wpisu, który wyjaśni te kwestie.
Jakie są wskazania do sterowanej regeneracji kości?
Sterowana regeneracja kości jest zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go w przypadku, gdy u Pacjenta doszło do zaniku tkanki kostnej szczęki albo żuchwy.
Taki zanik, zwany fachowo atrofią, najczęściej jest następstwem utraty zębów. Nawet pojedyncza luka w uzębieniu wpływa na utratę przez kość mechanicznego obciążenia. Gdy wszystko działa jak powinno, kość jest obciążana podczas żucia. Jeśli jednak zabraknie jednego lub więcej zębów, zostaje ona wyłączona z tego procesu. A nieużywana kość (podobnie jak na przykład nieużywana tkanka mięśniowa) ulega stopniowemu zanikowi.
Atrofia kości jest przeszkodą dla tych, którzy zdecydowali się na leczenie implantologiczne. To dlatego, że w implantologii kluczowa jest integracja implantów i otaczającej je tkanki kostnej. Jeżeli jej ilość jest niewystarczająca, integracja ta zostaje utrudniona lub wręcz uniemożliwiona.
Ale nie tylko takim Pacjentom zanik kości przysparza problemów. Stanowi utrapienie dla osób noszących ruchome protezy, ponieważ przy atrofii zmienia się kształt podłoża pod protezą. Przez to zachodzi potrzeba skorygowania lub nawet wykonania jej na nowo.
Czy zanikowi kości można jakoś zaradzić? Tak, można – właśnie temu celowi służy zabieg sterowanej regeneracji kości. Najczęściej wykonuje się go jako przygotowanie do implantacji, aby w ogóle była ona możliwa. Ale sterowana regeneracja kości oprócz tego przeciwdziała negatywnym efektom zaniku kości, takim jak zmiany w budowie żuchwy i szczęki, wady zgryzu, dysfunkcje narządu żucia i zmiana rysów twarzy.
Na czym polega sterowana regeneracja kości?
W jaki sposób odbywa się taki zabieg? Pierwszym krokiem jest oczywiście dokładna diagnostyka. W oparciu o zdjęcia RTG i badanie tomograficzne lekarz ocenia stan tkanki kostnej i możliwości przeprowadzenia przeszczepu autogennego.
To właśnie przeszczep autogenny, czyli z wykorzystaniem kości pobranej od Pacjenta (zwykle z obszaru żuchwy), przynosi najlepsze rezultaty. Nie zawsze jest on możliwy do przeprowadzenia, ale nie jest to jeszcze powód do zmartwień, ponieważ istnieją inne metody.
W zabiegu sterowanej regeneracji kości można wykorzystać kość homogenną, czyli pochodzącą od innych dawców. Jeśli taki biomateriał nie jest dostępny, alternatywą może być ksenograft, czyli odpowiednio przetworzona kość pochodzenia zwierzęcego. Sterowaną regenerację kości można przeprowadzić również, używając do tego celu materiałów alloplastycznych, czyli syntetycznych materiałów kościozastępczych.
Na początku zabiegu, wykonywanego w znieczuleniu, należy odpreparować płat błony śluzowej i tkanki okostnej. Następnym krokiem jest wprowadzenie materiału kostnego lub kościozastępczego. Pokrywa się go membraną, specjalną błoną, chroniącą przed wrastaniem tkanek miękkich. Na zakończenie przykrywa się całość na powrót odpreparowanym płatem tkanek i zabezpiecza opatrunkiem.
Teraz trzeba odczekać od czterech do sześciu miesięcy. W tym czasie należy stosować się do zaleceń lekarza – dotyczą one przede wszystkim utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej, przyjmowania leków i odbywania wizyt kontrolnych. Dopiero po upływie tego czasu można ocenić, czy zabieg się powiódł i przyniósł właściwe efekty.
Co możesz teraz zrobić?
Brak odpowiedniej ilości tkanki kostnej stanowi utrudnienie dla Pacjenta, ale nie jest problemem, którego nie da się rozwiązać. Nowoczesna stomatologia wypracowała odpowiednie metody, by radzić sobie z tą przypadłością. Zatem bez obawy przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się, jak Ci możemy pomóc. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Dieta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia zębów. Spożywanie odpowiednich pokarmów może zapobiec próchnicy, chorobom dziąseł i nadwrażliwości zębów. W dzisiejszym wpisie omówimy wpływ poszczególnych składników spożywczych […]
Ekstrakcja zęba to niekiedy konieczność. Pacjenci bardzo często się jej obawiają, ponieważ są przekonani, że samo wyrywanie będzie dla nich bolesnym przeżyciem, tak samo jak czas bezpośrednio […]