Ubytki klinowe
Spis treści
Najczęstszym powodem powstawania ubytków w zębach jest próchnica. Nie jest to jednak jedyny możliwy powód. Częstym problemem są ubytki klinowe, które wcale nie są spowodowane próchnicą. Skąd się zatem biorą?
Co to są ubytki klinowe?
Ubytki klinowe to uszkodzenia zębów niepróchnicowego pochodzenia. A zatem chodzi o takie ubytki, które nie powstają z powodu działania próchnicy, lecz są efektem działania czynników mechanicznych. To wcale nie jest rzadki problem – szacuje się, że może on dotyczyć nawet 40% społeczeństwa.
Ubytki klinowe najczęściej pojawiają się w zębach przedtrzonowych. Z reguły są zlokalizowane na granicy korony i korzenia. Charakteryzują się specyficznym, owalnym kształtem, od którego wzięła się ich nazwa.
Ubytki klinowe odsłaniają zębinę i przez to stają się powodem nadwrażliwości zębów. Ta dolegliwość daje się we znaki z powodu intensywnego, krótkotrwałego bólu, który pojawia się w reakcji na określone czynniki. Głównym takim czynnikiem jest temperatura – ból pojawia się na przykład podczas spożywania ciepłych lub zimnych posiłków. Ale są też inne czynniki, takie jak bodźce dotykowe i chemiczne (słodkie i kwaśne potrawy).
Skąd biorą się ubytki klinowe?
Powiedzieliśmy już, że ubytki klinowe są efektem mechanicznych urazów, ale skąd biorą się te urazy? Odpowiedź może Cię zaskoczyć, ale najczęściej są one skutkiem… zbyt intensywnego szczotkowania zębów. Tak jest – okazuje się, że szczotkowanie może zaszkodzić zębom, jeśli robi się to niewłaściwie. Szorowanie ich ze zbyt dużą siłą prowadzi do ścierania się i pękania szkliwa na granicy korony i korzenia. Podobne efekty daje także używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu.
Powodem powstawania ubytków klinowych mogą być również pewne szkodliwe dla zębów nawyki, takie jak obgryzanie paznokci, przygryzanie przedmiotów oraz używanie zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem (na przykład przecinanie nimi nici czy otwieranie butelek.). Takie nawyki narażają zęby na uszkodzenia.
Inną przyczyną tworzenia się ubytków klinowych jest bruksizm, przypadłość objawiająca się nocnymi napadami mimowolnego zgrzytania zębami.
Jak zapobiegać ubytkom klinowym?
Przede wszystkim trzeba nauczyć się myć zęby w prawidłowy sposób. Nie wkładaj w tę czynność zbyt dużej siły – nie jest wskazane mocne naciskanie na szczoteczkę i intensywne szorowanie. Niektórym wydaje się, że im mocniej szorują, tym dokładniej czyszczą zęby, ale to nieprawda. W myciu zębów liczy się technika, a nie siła. I pamiętaj, by używać do tego celu szczoteczki o nie za twardym, ale i nie za miękkim włosiu.
Jeżeli Twoim problemem jest bruksizm, można ochronić zęby przed destrukcyjnym wpływem tej choroby. W tym celu wykonuje się specjalną, indywidualnie dopasowaną do zębów szynę relaksacyjną, którą zakłada się na noc.
Jak leczyć ubytki klinowe?
Leczenie ubytków klinowych polega na odbudowie utraconych tkanek zębów. Podobnie jak w przypadku leczenia zachowawczego stosowanego przy ubytkach próchnicowych, wymaga to opracowania zęba za pomocą wiertła dentystycznego, a następnie uzupełnienia brakującej tkanki poprzez założenie odpowiednio dopasowanego wypełnienia.
Co możesz teraz zrobić?
Aby dowiedzieć się więcej o ubytkach klinowych, przyjdź do nas – na wizytę w Dentylionie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Szkliwo zębów pełni wiele ważnych funkcji, takich jak ochrona zębiny przed bakteriami powodującymi próchnicę oraz zapobieganie odczuwaniu dyskomfortu podczas spożywania zimnych i ciepłych posiłków. To również ono […]
Zachowanie zdrowych zębów w dużej mierze zależy od regularnej higienizacji jamy ustnej przeprowadzanej w gabinecie dentystycznym. Jej celem jest usuwanie kamienia nazębnego oraz innych osadów, które mogłyby doprowadzić […]
Niespodziewane sytuacje sprawiają, że Pacjenci czasami wymagają pilnego leczenia stomatologicznego, które przyniesie natychmiastowe efekty. Dzięki nowoczesnej technologii i prywatnemu laboratorium protetycznemu można przywrócić funkcjonalność jamy ustnej oraz poprawić […]