Zanik kości zęba – objawy i leczenie. Jakie mogą być przyczyny?
Spis treści
Na czym polega zanik kości zęba? W jakie sposób można rozpoznać ten proces i czy da się leczyć tę przypadłość?
Na czym polega zanik kości zęba?
Zanik kości wokół zęba, czyli atrofia kości, polega na stopniowym ubytku tkanki kostnej, która otacza jego korzeń. Tak naprawdę zatem jest to zanik kości szczęki lub żuchwy. Proces ten polega na postępującym zmniejszaniu się masy kostnej i zmianie jej struktury. Kość z gładkiej staje się porowata i krucha. Zmniejsza się jej wytrzymałość na obciążenia.
Zanik kości zębów – przyczyny
Do najczęstszych przyczyn zaniku kości szczęki lub żuchwy należą braki zębowe. Nie muszą one wcale być duże. Już nawet brak pojedynczego zęba może za sobą pociągać ubytek kości zębowej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w miejscu utraconego zęba na kość nie są przenoszone siły żucia. Nie jest ona zatem obciążana w tym procesie. A z nieużywaną kością dzieje się to samo, co z nieużywaną tkanką mięśniową – zaczyna stopniowo zanikać.
Zanik tkanki kostnej zęba może mieć miejsce również na skutek chorób jamy ustnej takich jak paradontoza. Inne czynniki, które mają wpływ na postępującą atrofię kości żuchwy i szczęki, to kamień nazębny, próchnica oraz niektóre wady zgryzu oraz osteoporoza.
Zanik kości zęba – objawy
Do najwcześniejszych objawów należy krwawienie dziąseł i ból w jamie ustnej. W miarę jak zanik kości postępuje, zęby tracą stabilność, dochodzi do ich ruszania się i przemieszczania, a w końcu również do ich utraty.
Narząd żucia zaczyna gorzej pracować, co utrudnia spożywanie pokarmów wymagających silnego przeżuwania. Zmiany stają się widoczne również w wyglądzie twarzy – zanik kości prowadzi w dalszej perspektywie do cofnięcia się żuchwy i jej podniesienia ku górze, co zaburza symetrię twarzy. Skóra na policzkach, brodzie i szyi staje się luźniejsza, pojawia się więcej zmarszczek.
Jak uniknąć zaniku kości zęba?
Przede wszystkim należy uzupełniać braki zębowe. Jednak nie każdy sposób jest tak samo dobry. Na przykład zastosowanie standardowej ruchomej protezy akrylowej nie rozwiązuje tego problemu, ponieważ z taką protezą siły żucia przenoszone są na błony śluzowe.
Inaczej jest z pracami protetycznymi mocowanymi na implantach wszczepionych w kość. W przypadku takich koron, mostów i protez siły żucia są przenoszone na kość żuchwy i szczęki, dzięki czemu zyskuje ona potrzebne obciążenie, a proces jej zaniku zostaje spowolniony.
Zanik kości zęba – leczenie
Metoda leczenia zależy od przyczyn, które stoją za zanikiem kości. W zależności od powodu, potrzebna może być na przykład gabinetowa higienizacja lub leczenie periodontologiczne.
Przeprowadza się także zabiegi uzupełniające ubytek kości – należą do nich sterowana regeneracja kości oraz podniesienie dna zatoki szczękowej. Zabiegi te polegają na uzupełnieniu braków materiałem kostnym lub kościozastępczym.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zaniku kości zęba i sposobach leczenia, odwiedź Dentylion. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Leczenie najmłodszych Pacjentów wymaga sporej wiedzy i subtelności, gdyż wszelkie nieprzyjemne doświadczenia z nim związane wpływają na ich późniejszy stosunek do spraw dotyczących zdrowia jamy ustnej. Mogą także przyczynić […]
Czy można wykonać rezonans magnetyczny u Pacjenta, który ma protetyczne korony zębowe? Wszystko zależy od rodzaju koron. Czytaj dalej, a dowiesz się, które typy koron stanowią przeciwwskazanie dla takiego […]
Zachowanie zdrowych zębów w dużej mierze zależy od regularnej higienizacji jamy ustnej przeprowadzanej w gabinecie dentystycznym. Jej celem jest usuwanie kamienia nazębnego oraz innych osadów, które mogłyby doprowadzić […]