Zgrzytanie zębami (bruksizm) – przyczyny, objawy i leczenie


Spis treści
W dzisiejszym wpisie opowiemy o bruksizmie. To przypadłość, która może występować zarówno w dzień jak i w nocy, podczas snu. Z tego powodu można samemu nawet nie wiedzieć, że ma się bruksizm. Dlatego ważne jest, by poznać, jakie są jego symptomy.
Bruksizm – objawy
Bruksizm to przypadłość, która objawia się niekontrolowanym zaciskaniem i/lub zgrzytaniem zębami, do którego często dochodzi w nocy. Zęby mogą wówczas być zaciśnięte nawet dziesięć razy mocniej niż przy gryzieniu twardych pokarmów.
Zgrzytanie zębami w nocy skutkuje ich ścieraniem się, a przeciążenia, do których dochodzi w wyniku zaciskania zębów, powodują ich pękanie i tworzenie się ubytków klinowych.
Jednak niekorzystne efekty bruksizmu są widoczne nie tylko w stanie zębów. Do jego objawów należy również zwiększona tendencja do przygryzania języka i policzków.czy obniżanie się linii dziąseł (recesje).
Innym symptomem mogą być dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego. np ograniczenie ruchomości żuchwy, zaburzony tor ruchu żuchwy przy otwieraniu i zamykaniu ust. Szerszemu otwieraniu ust mogą towarzyszyć objawy akustyczne np, trzaski
czy klikania.
Nadmierna aktywność mięśni żucia prowadzi do ich przeciążenia – do objawów bruksizmu należy więc również pojawianie się mięśniowych przykurczów i bólu w obrębie twarzy, szyli i ramion.
Przyczyny bruksizmu
Skąd bierze się bruksizm? Jego przyczyny nie zostały jeszcze w pełni wyjaśnione. Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia zgryzowo-zwarciowe.
Bruksizm to też choroba o charakterze psychosomatycznym, co oznacza, że także stan psychiczny ma wpływ na jej powstawanie. Stres i zaburzenia emocjonalne mogą stać się przyczyną niekontrolowanego zgrzytania i zaciskania zębów.
Bruksizm – leczenie
Skuteczne leczenie bruksizmu zależy przede wszystkim od trafnego określenia źródła nadmiernej aktywności mięśni żucia- znając przyczynę, można podjąć odpowiednie działania, by ją wyeliminować.
Jedną z metod pozwalających uchronić się przed skutkami bruksizmu jest zastosowanie szyny relaksacyjnej, dopasowanej indywidualnie do zębów Pacjenta. Zakłada się ją na noc na górny łuk zębowy, dzięki czemu zęby są chronione przed niszczeniem.
Ponieważ – jak już wspomnieliśmy – bruksizm jest również efektem stresu i emocjonalnych napięć, w jego leczeniu dużą rolę odgrywają również ćwiczenia rozluźniające. Należą do nich między innymi techniki rozluźniania mięśniowego i terapia oddechu.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu bruksizmu, zapraszamy do Dentyliona. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Licówki wykonywane z porcelany – czym się charakteryzują? W jakich sytuacjach mogą poprawić wygląd Twoich zębów? W dzisiejszym wpisie znajdziesz odpowiedzi. Czym są licówki? Licówki to cienkie płatki […]
Dieta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia zębów. Spożywanie odpowiednich pokarmów może zapobiec próchnicy, chorobom dziąseł i nadwrażliwości zębów. W dzisiejszym wpisie omówimy wpływ poszczególnych składników spożywczych […]
Choroby dziąseł są częstym problemem, który dotyka wielu osób na całym świecie. Zaniedbanie zdrowia dziąseł może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym utraty zębów. W tym wpisie omówimy najczęstsze […]
Dentylion
wysoko oceniany dentysta




