Leczenie kanałowe Łask
Jednym z cieszących się małą sympatią Pacjentów zabiegów stomatologicznych jest słynne leczenie kanałowe. Pierwszymi skojarzeniami z nim związanymi są jego długi czas i bolesność. Szczęśliwym trafem rozwojowi ulega praktycznie każda dziedzina życia. Stomatologia nie pozostaje wyjątkiem, a jej gałęzią, do której przynależy „kanałówka” jest endodoncja. Klinika Dentylion w trosce o wysokie poczucie komfortu i skuteczność terapii naszych Pacjentów zaczerpnęła z najnowocześniejszych metod leczenia endodontycznego.
Dentylion to praktyka stomatologiczna rekomendowana przez:
Poznaj lekarzy zajmujących się leczeniem endodontycznym
Stomatologia estetyczna, regeneracyjna i odtwórcza. Przeprowadza leczenia kanałowe przy użyciu mikroskopu
Doktor Maciej Zieliński jest Absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, posiada wieloletnie doświadczenie w zawodzie. Nieustannie uczestniczy w licznych kursach i kongresach poszerzających jego wiedzę, co wymiernie przekłada się na zadowolenie Pacjentów. Przywrócenie zdrowia uśmiechowi jest dla niego zawsze wielką radością, motywującą do podejmowania dalszych działań w rozwijaniu swoich umiejętności.
Pani doktor jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W 2010 uzyskała specjalizację ze stomatologii zachowawczej z endodoncją, a w 2016 – z protetyki stomatologicznej. Nieustannie poszerza wiedzę, często uczestnicząc w kursach pogłębiających wiedzę z innych dziedzin stomatologii. Jej zawodową pasją jest wykorzystywanie najnowszych osiągnięć techniki stomatologicznej, dzięki czemu zawsze utrzymuje się w czołówce specjalistów reprezentujących dziedziny, którymi się zajmuje.
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na kierunku lekarsko-dentystycznym. Uczestniczka licznych konferencji i szkoleń z zakresu stomatologii zachowawczej i endodoncji. Cechuje się dużą cierpliwością, starannością oraz ciepłym usposobieniem, mających fundamentalne znaczenie w leczeniu małych Pacjentów, dlatego w klinice Dentylion skupia się głównie na stomatologii dziecięcej.
Prywatnie jest wielką pasjonatką biegania oraz relaksu w trakcie pieszych wędrówek górskich.
Bez chwili wytchnienia dąży do poszerzania swoich kwalifikacji, biorąc udział w licznych szkoleniach, kursach czy konferencjach. Odznacza się wyjątkową wiedzą i umiejętnościami, a efekty jej pracy cechują się nieprzeciętną estetyką oraz funkcjonalnością. Do jej zainteresowań zawodowych należy chirurgia stomatologiczna, stomatologia zachowawcza z endodoncją oraz stomatologia dziecięca.
Co powinieneś wiedzieć o endodoncji?
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się rozpoznaniem i leczeniem chorób związanych z miazgą zęba oraz tzw. tkankami okołowierzchołkowymi. Wśród schorzeń najczęściej występują wszelkiej maści stany zapalne, a leczenie kanałowe jest podstawowym zabiegiem mającym za zadanie je zwalczać. Chociaż cieszy się ono złą sławą, jest doprawdy nieocenione – w wielu przypadkach stanowi ostatnią deskę ratunku dla zęba przed jego ekstrakcją. Polega ono na usunięciu zainfekowanej miazgi i wypełnieniu pustej komory oraz kanałów zębowych gutaperką, czyli naturalnego pochodzenia materiału. Zaznaczmy, że usuwanie zębów jest w naszej klinice wyjściem ostatecznym i praktykowanym wyłącznie, gdy nie ma już innych możliwości ich odratowania.
Zabiegi endodontyczne z przyszłości!
Nasza klinika jako pierwsza w Polsce może zaoferować całkowicie innowacyjne rozwiązanie, mianowicie „One Visit Dentistry”. W wolnym tłumaczeniu znaczy to po prostu „jedna wizyta stomatologiczna”. Jest to trójwymiarowe leczenie kanałowe, w jego trakcie stomatolog wspiera się obrazem uzyskiwanym dzięki tomografii komputerowej. Dzięki temu można uzyskać najwyższą możliwą dokładność oczyszczania kanałów, co niemalże niweluje ryzyko wystąpienia powikłań. Warto zaznaczyć, że przed podjęciem jakichkolwiek czynności jest możliwość stworzenia wirtualnego planu zabiegu endodontycznego, który pozwoli Pacjentowi łatwo zrozumieć istotę problemu, a szansa na sukces zostaje znacznie zwiększona.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Dentylion z powodzeniem przeprowadza kanałowe leczenia pierwotne i wtórne (re-endo). W części przypadków, szczególnie trudniejszych, wykorzystujemy mikroskopy stomatologiczne. Te zaawansowane urządzenia optyczne umożliwiają przeprowadzenie zabiegu pod dużym powiększeniem, dzięki niemu lekarz jest w stanie zlokalizować wszystkie kanały i dokonać ich dokładnego czyszczenia oraz wypełnienia. Zastosowanie mikroskopu do leczenia kanałowego często sprawia, że może ono zamknąć się w trakcie jednej wizyty! Nowoczesne znieczulenia i gaz rozweselający powodują, że zabieg jest dużo bardziej komfortowy, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.
Zobacz efekty leczenia naszych Pacjentów
Leczenie kanałowe krok po kroku
1. Jak w każdym przypadku, przed rozpoczęciem leczenia kanałowego przeprowadzamy dokładną diagnostykę, dzięki której będziemy mogli przeprowadzić wszelkie procedury kompleksowo i z uwzględnieniem najdrobniejszych detali uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta. Nowoczesna technologia trójwymiarowej tomografii komputerowej daje nam pełny obraz struktur kostnych, a zaawansowany program pozwala na wykonanie wirtualnego leczenia „próbnego” przed podjęciem właściwego zabiegu. W oparciu o uzyskane informacje, w trakcie konsultacji dobierzemy odpowiednią metodę leczenia. Dodatkowo sporządzimy jego precyzyjny plan oraz orientacyjny kosztorys, aby terapia była całkowicie przejrzysta, a także nie budziła żadnych wątpliwości.
2. Niezależnie od sposobu, w jaki przeprowadzony zostaje zabieg wpierw mierzymy długość kanałów specjalnym endometrem, a następnie je poszerzamy, wykorzystując dedykowane narzędzia stomatologiczne. Kończąc ten etap, bardzo dokładnie je płuczemy.
3. Po dopełnieniu wcześniej wspomnianych czynności przechodzimy do właściwego zabiegu. Może on zostać przeprowadzony przy pomocy różnych narzędzi, zależnie od decyzji podjętej przez stomatologa. W klinice Dentylion preferujemy dwa innowacyjne rozwiązania, mianowicie leczenie przy pomocy zaawansowanego endomotoru i mikroskopu:
- maszynowe leczenie kanałowe endomotorem – nowoczesne technika czyszczenia kanałów, skraca czas potrzebny na przeprowadzenie zabiegu i pozwala na precyzyjne oczyszczenie kanałów oraz usunięcie bakterii. Wpierw rozpoczynamy od zabezpieczenia jamy ustnej Pacjenta za pomocą koferdamu, który zapobiega przedostaniu się do niej substancji używanych w trakcie zabiegu. Urządzenie wykorzystuje bowiem wielokrotne płukanie stężonymi środkami dezynfekującymi;
- leczenie przy pomocy mikroskopu – jego wykorzystanie pozwala na przeprowadzenie leczenia w jeden dzień! Duże powiększenie pozwala na szczegółowe zlokalizowanie kanałów zębowych i nerwów oraz ich skrupulatne wyczyszczenie. Usunięte zostają wszystkie zainfekowane tkanki z komory zęba i kanałów.
4. Gdy kanały są kompleksowo oczyszczone, zostają szczelnie wypełnione ciekłą gutaperką, głęboko wnikającą we wszystkie przestrzenie. Pozyskiwana jest z naturalnych substancji, a co za tym idzie – całkowicie bezpieczna dla zdrowia Pacjenta.
5. Ostatnią fazą zabiegu jest zasklepienie komory zęba przy pomocy światłoutwardzalnych wypełnień lub wykonanej na miejscu endokorony. Warte zaznaczenia jest, że dzięki nowoczesnemu sprzętowi w naszej klinice można wykonać leczenie kanałowe w trakcie jednej wizyty!
Wypełnianie kanałów metodą CWT – nowoczesne leczenie kanałowe
Osiągnięcie pozytywnego wyniku leczenia endodontycznego zależy od wielu czynników, do najważniejszych z nich należy prawidłowe chemiczno-mechaniczne opracowanie kanału oraz szczelne wypełnienie całego systemu korzeniowego. Najczęściej stosowanym materiałem służącym do wypełniania kanałów korzeniowych jest gutaperka. Substancja ta nie posiada właściwości uszczelniających (nie łączy się chemicznie z zębiną), z tego powodu do zwiększenia szczelności używa się jej wraz ze specjalną pastą, tzw. uszczelniaczem.
W klinice Dentylion stosujemy rozwiązania termiczne, polegające na wypełnianiu kanałów korzeniowych gutaperką o wysokiej temperaturze. Najczęściej wykorzystujemy metodę płynnej fali CWT. Przeprowadzenie leczenia tą techniką jest możliwe dzięki dwóm zaawansowanym urządzeniom – pierwsze z nich ma za zadanie wypełniać kanały przywierzchołkowe, drugie służy zaś wypełnianiu środkowej i dokoronowej części kanału.
Procedura przebiega w dwóch krokach:
- Pierwszym krokiem polega na dopasowaniu i umieszczeniu w kanale ćwieka głównego zawierającego niewielką ilość uszczelniacza.
- Drugim krokiem jest wstrzyknięcie płynnej gutaperki (podgrzanej do 200°C) do środkowej i dokoronowej części kanału przy pomocy specjalnej końcówki. Materiał jest odpowiedni kondensowany poprzez zastosowanie coraz większych upychaczy (pluggerów).
Rozwiązanie to jest ekonomiczne, szybkie oraz ułatwia rewizję postępowania leczniczego, a także zapewnia miejsce dla wkładu koronowo-korzeniowego (jeśli pojawi się taka konieczność). W przypadku leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopu rozwiązanie pozwala na stałą kontrolę przemieszczania się gutaperki w głąb kanału.
Metoda CWT przynosi znaczne korzyści w postaci możliwości precyzyjnego i trójwymiarowego wypełnienia kanałów, co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu leczenia kanałowego. Warto wspomnieć, że ilość niezbędnych past uszczelniających koniecznych przy zabiegu jest zredukowana do minimum, a czas potrzebny na wykonanie całego procesu znacznie skrócony. Jednakże zastosowanie termicznego wypełniania gutaperką ze względu na wysoką temperaturę wymaga od stomatologa olbrzymiej uwagi, w marginalnych przypadkach materiał może zostać wypchnięty poza wierzchołek.
Kiedy należy przeprowadzić leczenie kanałowe?
Wyraźnymi sygnałami przemawiającymi za jego przeprowadzeniem są ciągłe i uporczywe bóle zęba, szczególnie nasilające się w trakcie jedzenia. Jest to jasny znak, że miazga uległa działaniu bakterii próchniczych. W obliczu takiego kłopotu punktem wyjścia jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki pozwalającej na rozpoznanie problemu i podjęcie szybkich działań. Im wcześniej to zrobimy, tym łatwiejsze i mniej inwazyjne będzie leczenie w przyszłości. Leczenie kanałowe jest konieczne również w sytuacji, gdy miazga zęba zaczyna obumierać. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy oprócz próchnicy są urazy mechaniczne. Jeszcze innym argumentem wymuszającym przeprowadzenie „kanałówki” jest pojawienie się zgorzeli miazgi oraz wystąpienie stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych. Zatem, odczuwając silne bóle zęba, nie powinniśmy zwlekać, lecz czym prędzej udać się do gabinetu stomatologicznego. W klinice Dentylion terapię przeprowadzamy bezboleśnie, a wszystko za sprawą nowoczesnych i wydajnych znieczuleń, a żeby zapewnić Pacjentom relaks w trakcie zabiegów, wykonujemy na ich życzenie sedację wziewną gazem rozweselającym.
Rodzaje leczenia kanałowego
Można wyróżnić dwa rodzaje leczenia endodontycznego (kanałowego):
- pierwotne – dany ząb nie był poddawany żadnemu zabiegowi endodontycznemu w przeszłości;
- wtórne – inaczej nazywa się je tzw. re-endodoncją, występuje w sytuacji, gdy niezbędne jest przeprowadzenie ponownego leczenia kanałowego, np. poprzednie podejście nie przyniosło oczekiwanych skutków, wszystkie kanały nie zostały zlokalizowane i oczyszczone, w odosobnionych przypadkach kiedy pozostawiono w nich uszkodzone narzędzia.
Klinika Dentylion wykonuje oba rodzaje leczeń kanałowych. Czas potrzebny na ich przeprowadzenie często różni się ze względu na trudność przypadku, jednak dzięki nowoczesnym technologiom, niektóre z nich wymagają tylko jednej wizyty! Długość terapii uzależniona jest przede wszystkim od budowy anatomicznej zębów (przednie posiadają po jednym kanale, boczne zaś 4 czy nawet 5). Oprócz tego przy niektórych z nich mogą pojawić się drobniejsze kanały boczne, żeby je wykryć, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych, dla przykładu tomografii komputerowej.
Leczenie kanałowe w ciągu jednego dnia!
W pewnych przypadkach możliwe jest, żeby wykonać leczenie kanałowe w ciągu jednej wizyty. Taką możliwość dają wspomniane wcześniej mikroskopy stomatologiczne. Pozwalają na 25-krotne przybliżenie obszaru zabiegowego, dzięki czemu stomatolog łatwo może odnaleźć wszystkie kanały zębowe i je wyczyścić, a po dokonaniu tego wypełnić gutaperką. Oczywiście przed przystąpieniem do tych czynności przeprowadza się wszelkie niezbędne badania w naszym prywatnym centrum diagnostycznym (np. trójwymiarowa tomografia komputerowa, wirtualny przebieg leczenia). Wcześniejsze zaplanowanie zabiegu umożliwia przygotowanie dedykowanych narzędzi i minimalizuje ryzyko niepożądanych komplikacji. Leczenie za pomocą mikroskopu przeprowadzane jest w bardziej złożonych przypadkach i uzależnione od decyzji lekarza.
Nowoczesne narzędzia w leczeniu kanałowym
Leczenie endodontyczne – popularnie określane jako leczenie kanałowe – niezwykle mocno rozwinęło się dzięki zastosowaniu nowoczesnych i w pełni bezpiecznych technologii. Współcześnie trudno sobie wyobrazić pracę bez koferdamu, mikroskopu, endometru, pilników rotacyjnych, ciekłej gutaperki czy ultradźwięków. Liczne badania naukowe oraz artykuły potwierdzają, że narzędzia te znacznie zwiększają skuteczność leczenia i zapewniają komfort Pacjenta w trakcie wykonywania zabiegu.
- Koferdam – czyli ślinochron – to cienki płatek lateksu. Izoluje leczony ząb od śliny, chroni jamę ustną Pacjenta przed płynami stosowanymi do odkażania kanałów oraz przed przypadkowym połknięciem narzędzi endodontycznych. Znakomicie sprawdza się u osób z odruchem wymiotnym. Warto wspomnieć, że koferdam coraz częściej stosowany jest w leczeniu zachowawczym oraz protetyce, ponieważ daje gwarancję suchego pola zabiegowego.
- Precyzyjny mikroskop – praca w nawet dwudziestokrotnym powiększeniu pomaga lekarzowi odnaleźć ujścia kanałów o średnicy dziesiętnych części milimetra, resztki materiału po starym leczeniu kanałowym oraz fragmenty narzędzi kanałowych. Za sprawą tego urządzenie można też rozpoznać ewentualne uszkodzenia korzenia.
- Endometr – wykorzystywany w celu określenia długości kanału. Urządzenie to pozwala na precyzyjny pomiar, co jest niezwykle ważne, ponieważ każdy kanał musi być opracowany do samego końca.
- Pilniki rotacyjne – to narzędzia używane do poszerzania kanałów. Stosowane do ich produkcji elastyczne stopy niklowo-tytanowe w technologii M-wire oraz stożkowy kształt sprawiają, że leczenie wykonuje się w nawet bardzo zakrzywionych kanałach. Za sprawą pilników rotacyjnych możliwe jest precyzyjne usunięcie zakażonej zębiny z kanałów, co tym samym korzystnie wpływa na skuteczność zabiegu.
- Ultradźwięki – leczone kanały opracowywane są również chemicznie. W tym celu wykorzystuje się bezpieczne płyny na bazie podchlorynu sodu, kwasu cytrynowego i chlorheksydyny. Substancje te są dodatkowo aktywowane ultradźwiękowo, co zwiększa ich właściwości przeciwbakteryjne oraz pozwala wniknąć w drobne kanaliki niedostępne dla narzędzi maszynowych.
- Gutaperka – materiał wykorzystywany do szczelnego wypełniania kanałów, który pozyskiwany jest z soku mlecznego niektórych drzew. W naszej klinice z powodzeniem stosujemy ciekłą gutaperkę. W ten sposób możliwe jest precyzyjne wypełnienie wszystkich kanałów, co korzystnie wpływa na skuteczność zabiegu i trwałość uzyskanych efektów.
Precyzyjna diagnostyka
Tomografia wiązki stożkowej (CBCT) to urządzenie umożliwiające wykonanie bezpiecznego badania rentgenowskiego pozwalającego na uzyskanie trójwymiarowego obrazu struktur anatomicznych. W naszej klinice rozwiązanie to stosujemy do diagnostyki zębów, kości szczęk i zatok. W zależności od potrzeby wykonuje się zdjęcie o małym lub dużym polu obrazowania.
Tomografia wiązki stożkowej świetnie sprawdza się przy leczeniu kanałowym. W ciągu ostatnich lat urządzenie to zostało uznane przez europejskie i amerykańskie towarzystwa endodontyczne za cenne narzędzie diagnostyczne, zwłaszcza w przypadkach powtórnego leczenia kanałowego, gdy trzeba poszukiwać dodatkowych kanałów, lokalizować złamane narzędzia i perforacje oraz przy podejrzeniu nietypowej anatomii zębów. Dzieje się tak, ponieważ uzyskane w ten sposób zdjęcie dostarczają znacznie więcej informacji niż wykonane konwencjonalnymi metodami. Lekarz w ten sposób może zweryfikować konfigurację korzeni i kanałów, co pomaga podjąć decyzję odnośnie planowanego leczenia, a także ułatwia monitorowanie zmian. Niejednokrotnie wykonanie tego badania pomogło w wykryciu zmian niewidocznych na zwykłych zdjęciach, dlatego tomografii wiązki stożkowej nie mogło zabraknąć w naszej klinice.
Bezbolesne leczenie kanałowe
Klinika Dentylion bardzo dba o komfort psychiczny naszych Pacjentów, dlatego zaopatrzyliśmy się w wysokiej jakości znieczulenia sprawiające, że przeprowadzane przez nas leczenie jest bezbolesne. Jest to również zasługa naszych ekspertów i ich nieprzeciętnych umiejętności oraz podejścia. Zawsze tworzą przyjazną atmosferę, aby Pacjenci bez przeszkód mogli się rozluźnić, a w przypadku, gdy któryś z nich cierpi na większy lęk przed bólem lub dentofobię, możemy przeprowadzić sedację wziewną gazem rozweselającym. Ta mieszanka podtlenków azotu i tlenu ma działanie relaksujące i jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze strachem przed leczeniem we wszystkich dziedzinach medycyny.
Zalety leczenia kanałowego w klinice Dentylion
- Leczenie w trakcie 1 wizyty – wykorzystanie mikroskopu pozwala niejednokrotnie na przeprowadzenie leczenia kanałowego nawet w 1 dzień;
- bezbolesne zabiegi – skuteczne i nowoczesne znieczulenia oraz gaz rozweselający zapewniają bezbolesność i wysoki komfort terapii;
- zaawansowany sprzęt – doskonale wyposażony gabinet diagnostyczny oraz innowacyjne instrumentarium zabiegowe znacząco podnoszą szansę na osiągnięcie pozytywnych rezultatów;
- brak konieczności zatruwania zębów – dzisiejsze rozwiązania nie wymagają przeprowadzenia tej czynności;
- zachowanie uzębienia – leczenie kanałowe ratuje zęby przed ostatecznym wyjściem, jakim jest ich usunięcie;
- pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości – udane leczenie kanałowe likwiduje ból związany ze schorzeniami miazgi;
- wysoka estetyka – rekonstruując ząb poddawany zabiegowi, stosujemy nowoczesne materiały, dzięki czemu cechują się naturalnym wyglądem wiernie naśladującym stałe uzębienie.
Umów się na wizytę!
Jeśli twoje codzienne funkcjonowanie jest zaburzone przez nieznośne bóle zęba, umów się na wizytę w klinice Dentylion! Może to oznaczać, że wewnętrzne tkanki twojego zęba cierpią z powodu bakteryjnych infekcji. Wczesne wykrycie problemu i podjęcie leczenia pozwoli na uniknięcie większych problemów w przyszłości. Nasi doświadczeni lekarze, posługując się nowoczesnym sprzętem, na pewno znajdą odpowiednie rozwiązanie Twoich kłopotów! Aby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer 601 149 147 lub wypełnij formularz.
Poznaj najczęstsze pytania do zabiegów endodontycznych
Dentylion
wysoko oceniany dentysta
|