Halitoza- jakie są przyczyny nieświeżego oddechu?
Spis treści
Halitoza to medyczne określenie nieprzyjemnego zapachu z ust, który nie ustępuje nawet po dokładnym szczotkowaniu, płukaniu czy nitkowaniu zębów. Przykrą woń z ust można wyczuć podczas wydychania powietrza. Przypadłość ta jest na co dzień źródłem wielu krępujących sytuacji. Osoby borykające się z tym problemem często rezygnują z kontaktów towarzyskich, a nawet pracy, której charakter wymaga bezpośrednich relacji z innymi. Według szacunkowych danych problem halitozy dotyczy około 25% osób na całym świecie, dlatego warto pochylić się nad tym tematem.
Jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości i jak wygląda jej leczenie. Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie w dalszej części artykułu.
Czym jest halitoza?
Przykry zapach z ust może przytrafić się każdemu, np. po zjedzeniu ostrej lub pikantnej potrawy. Jednak w odróżnieniu od halitozy, jest przejściowy i po wykonaniu czynności higienizacyjnych ustępuje. W przypadku, gdy nieświeży oddech ma przewlekły charakter, możemy mówić o halitozie. Najważniejsze wówczas jest ustalenie jej przyczyny, co pomoże w doborze najbardziej efektywnej formy leczenia i przyczyni się do poprawy komfortu i jakości życia Pacjenta.
Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust?
Halitoza może mieć różne podłoże, dlatego kluczowe jest odpowiednie jej rozpoznanie w gabinecie stomatologicznym i niezwłoczne rozpoczęcie leczenia.
W zdecydowanej większości przypadków główną przyczyną jej powstawania są przewlekłe stany zapalne w obrębie jamie ustnej, spowodowane brakiem dostatecznej higieny. Na skutek odkładania się płytki nazębnej, dochodzi do rozwoju szkodliwych bakterii produkujących lotne związki siarki, odpowiedzialne za nieświeży oddech. Są one kolonizowane w tylnej części języka, dlatego bardzo ważne jest, aby podczas codziennej higieny pamiętać również o jego dokładnym oczyszczeniu. Za ich powstawania odpowiedzialne są także stany zapalne w obrębie jamy ustnej, spowodowane m.in. przez:
- próchnicę
- choroby przyzębia (np. paradontozę)
- infekcje grzybicze i bakteryjne
- nieusuwany nalot z języka i osad nazębny
- nieszczelna wypełnienia próchnicze
- powikłania po zabiegach dentystycznych
- zespół Sjögrena wywołujący brak śliny
- owrzodzenia i przetoki
Halitoza dotyka także osób, które na stałe użytkują ruchome protezy zębowe. Problemy mogą dotyczyć ich nieodpowiedniego przechowywania czy oczyszczenia z resztek jedzenia. Zdarza się, że użytkownicy protez zwyczajnie zapominają o ich wyciągnięciu na noc, co skutkuje brzydkim zapachem z ust. Ponadto, jeśli proteza nie jest odpowiednio dopasowana, resztki pokarmu mogą przedostawać się pod odbudowę, co sprzyja gromadzeniu się bakterii i powstawaniu nieprzyjemnej woni z ust. W tej sytuacji jedynie wizyta u protetyka może rozwiązać problem.
Nie sposób pominąć również niezdrowego stylu życia, który prowadzi do halitozy. Nieodpowiednia dieta, np. spożywanie nadmiernych ilości kawy, zażywanie leków antydepresyjnych oraz używki sprzyjają powstawaniu przykrego zapachu z ust. Przykładem może być nałogowe palenie tytoniu, które zmienia pH w jamie ustnej, przyczyniając się do namnażania bakterii beztlenowych oraz osadzania się kamienia nazębnego. W tej sytuacji najlepszą metodą leczenia są profesjonalne higienizacyjne oraz zmiana nawyków i stylu życia.
Warto zaznaczyć, że halitoza może być symptomem innej, poważnej choroby np. układu pokarmowego (np. refluksu żołądkowego) czy stanów zapalnych układu oddechowego (zatok przynosowych, migdałków). Niezależnie jego od źródeł jej powstawania, stale utrzymujący się przykry zapach z ust, należy skonsultować z lekarzem.
W jaki sposób można odzyskać świeży oddech?
Halitoza to często złożony problem, co wynika z wielu schorzeń, którym towarzyszy. Dlatego istotną sprawą jest dotarcie do jej źródła. Zazwyczaj diagnostyka i leczenie odbywają się w gabinecie stomatologicznym, co wynika z faktu, iż dolegliwość ta jest w 90% powiązana ze schorzeniami w jamie ustnej. Stomatolog na postawie wyników badań zleci serię zabiegów (np. z zakresu periodontologii czy stomatologii zachowawczej), które skutecznie wyeliminują problem przykrej woni z ust. Czasem problem halitozy jest związany z innymi chorobami, np. układu pokarmowego czy oddechowego. Wówczas po wykluczeniu schorzeń w jamy ustnej, lekarz może zlecić dalsze badania i skierować Pacjenta do innego specjalisty np.laryngologa, gastrologa czy internisty.
Czy halitozę można wyleczyć domowymi sposobami? Z pewnością można złagodzić jej objawy, jednak konsultacja stomatologiczna jest nieodzowna, aby na dobre pozbyć się przykrej woni z ust. Zanim skorzystamy z porady dentysty warto zadbać o prawidłową higiena całej jamy ustnej, do której należą: szczotkowanie, nitkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych, oczyszczenia języka, a także płukanie całej jamy ustnej. Warto również pamiętać, że kluczową rolę pełni również odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinno się spożywać około 1-5 litra wody niegazowanej w ciągu dnia. Dobrym krokiem jest również ograniczenie spożywania mocnej kawy i alkoholu, co z pewnością pomoże w utrzymaniu odpowiedniego pH w jamie ustnej.
Umów się na wizytę!
Od jakiegoś czasu zmagasz się z krępującym problemem nieświeżego oddechu? Poczucie wstydu i dyskomfortu sprawa, że ograniczyłaś do minimum kontakty towarzyskie? Najwyższy czas to zmienić! Umów się na konsultację do kliniki stomatologicznej Dentylion. Nasi lekarze to osoby z dużym doświadczeniem, rozległą wiedzą medyczną i przyjaznym nastawieniem do Pacjentów. Pomożemy Ci skutecznie pozbyć się halitozy i odzyskać radość życia. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Zależy Ci na hollywoodzkim uśmiechu? Podobają Ci się śnieżnobiałe zęby? Jeżeli marzysz o poprawie estetyki uzębienia, licówki porcelanowe w Łasku mogą okazać się dobrą opcją. Tym bardziej, że w gabinecie […]
Czy wyrywanie ósemek jest konieczne? Co zrobić, żeby uniknąć ekstrakcji? Zapraszamy do wpisu. Kiedy usuwa się ósemki? Ósemki to zęby, które często wymagają ekstrakcji. Dzieje […]
Na czym polega zanik kości zęba? W jakie sposób można rozpoznać ten proces i czy da się leczyć tę przypadłość? Na czym polega zanik kości zęba? Zanik kości wokół […]