Aparaty ortodontyczne: tradycyjne czy nakładkowe
Spis treści
Leczenie ortodontyczne odbywa się za pomocą aparatów korygujących wady zgryzu. Ich wybór jest dzisiaj szerszy niż kiedyś – oprócz aparatów tradycyjnych dostępne są też nakładkowe. Czym różnią się te dwa typy aparatów i który z nich jest lepszym wyborem?
Tradycyjne aparaty stałe – zalety
Aparaty stałe są mocowane na cały okres leczenia. Są zbudowane z zakładanych na zęby trzonowe pierścieni oraz zamków, pomiędzy którymi znajdują się druty wywierające nacisk na zęby i tym samym powodujące ich przemieszczanie.
Fakt, że takiego aparatu się nie zdejmuje aż do końca leczenia, dla niektórych Pacjentów może stanowić wadę tego rozwiązania, inni jednak mogą postrzegać go jako zaletę. Taki aparat oddziałuje na zęby przez cały czas i nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu. Z tego względu stały aparat może być lepszą opcją dla Pacjentów, którzy mają problem ze zdyscyplinowaniem podczas leczenia.
Inną ogromną zaletą jest szerokie zastosowanie aparatów stałych. Można wykorzystywać je w leczeniu praktycznie każdej wady zgryzu. Dotyczy to również wad, do korekcji których nie stosuje się aparatów nakładkowych – należą do nich ciężkie wady zgryzu, przy których wymagane jest przesunięcie zębów trzonowych.
Tradycyjne aparaty stałe – wady
Niestety tradycyjne aparaty stałe mają też minusy. Do największych należy widoczność aparatu. Dla wielu Pacjentów dużą rolę odgrywają względy wizualne. Metalowe elementy na zębach od razu przyciągają uwagę i zaburzają estetykę uśmiechu. Można w pewnym stopniu zaradzić temu problemowi, wybierając mniej widoczny na zębach aparat porcelanowy lub kryształowy. Nawet takie aparaty są jednak bardziej widoczne niż aparaty nakładkowe.
Tradycyjny aparat to jednak nie tylko kłopot natury estetycznej. Może on powodować dyskomfort – otarcia policzków i warg, a także ból, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia.
Minusem aparatów stałych jest też utrudnione utrzymanie higieny jamy ustnej. Aparatu nie można zdjąć na czas czyszczenia zębów. Utrudnia on do nich dostęp, przez co mycie zębów zajmuje więcej czasu i musi być wykonywane ze szczególną skrupulatnością.
Konieczność utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu wymusza też zmianę diety. Trzeba zrezygnować z obklejających zęby słodyczy. W trosce o to, by nie uszkodzić aparatu, należy też na czas leczenia wyeliminować z menu twarde pokarmy. To może się często wiązać z koniecznością odmawiania sobie ulubionych dań. Nie ma co ukrywać – leczenie tradycyjnym aparatem często wymaga od Pacjenta poświęceń.
Leczenie aparatem stałym wymaga też regularnego udawania się do gabinetu stomatologicznego dla odbycia wizyt kontrolnych. Wizyty takie muszą odbywać się co miesiąc lub dwa. Są one niezbędne, żeby móc na bieżąco monitorować postępy leczenia, a także żeby lekarz mógł wymieniać łuki aparatu na mocniejsze i zakładać nowe ligatury. Pacjent musi więc wygospodarować czas na takie wizyty.
Aparaty nakładkowe – zalety
Aparaty nakładkowe, czyli alignery, mają formę nakładek z cienkiego i gładkiego tworzywa przypominającego plastik. Nakładki są przygotowywane indywidualnie pod zgryz Pacjenta w oparciu o komputerową wizualizację jego uzębienia. Pacjent otrzymuje od lekarza komplet nakładek, dzięki którym może samodzielnie korygować swoją wadę zgryzu. Nakładki powinny być wymieniane co 5-10 dni. Każda z nich przesuwa ząb o 0,18-0,25 mm. W ten sposób poprzez kolejną wymianę nakładek zgodnie z planem leczenia powoduje się stopniowe przemieszczenie zębów na właściwą pozycję.
Jakie zalety mają aparaty nakładkowe? Należy do nich bez wątpienia estetyka i dyskrecja. Przezroczyste nakładki są na zębach niemal niewidoczne, zatem ich wpływ na wygląd uśmiechu jest znikomy. Osoby z otoczenia Pacjenta mogą nawet nie zorientować się, że nosi on aparat.
Aparat nakładkowy wiąże się też z większym komfortem użytkowania. Nie ma on elementów, które mogłyby podrażniać dziąsła i śluzówkę, toteż leczenie odbywa się bez bólu.
Jednym z najważniejszych plusów alignerów jest skrócenie czasu leczenia. Leczenie aparatem stałym trwa z reguły 12-18 miesięcy, natomiast leczenie nakładkami średnio trwa jedynie 4-12 miesięcy, pozwala więc zaoszczędzić sporo czasu. To dlatego, że nakładki są projektowane na wymiar, co pozwala zwiększyć precyzję leczenia, a ponadto zmieniają pozycję każdego zęba osobno, co sprawia, że można prostować wszystkie zęby jednocześnie. Dla Pacjentów, którzy chcą jak najszybciej rozwiązać swoje problemy ze zgryzem, bez długotrwałej terapii, aparat nakładkowy to idealne rozwiązanie.
Alignery są wygodne w użyciu, ponieważ można je zdejmować. Aby leczenie było skuteczne, powinno się nosić aparat nakładkowy przez około 22 godziny na dobę, ale można go bez problemu zdjąć w sytuacjach, w których mógłby być przeszkodą, na przykład podczas spożywania posiłków lub mycia zębów. To sprawia, że łatwiejsze jest utrzymanie higieny jamy ustnej, a do tego nie ma potrzeby zmiany diety – nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw.
Ponieważ Pacjent samodzielnie leczy się nakładkami (ściśle się przy tym stosując do sporządzonego przez ortodontę planu leczenia), nie są wymagane tak częste wizyty u ortodonty jak w przypadku aparatów stałych.
Aparaty nakładkowe – wady
Za wadę alignerów można uznać to, że ich używanie wymaga od Pacjentów samodyscypliny. Muszą dopilnować, aby nosić nakładki przez wymagany czas i wymieniać je zgodnie z planem leczenia – w innym przypadku terapia nie przyniesie rezultatu. Oczywiście nie jest to wcale minus dla Pacjentów, którzy nie mają problemów ze zdyscyplinowaniem.
Mankamentem aparatów nakładkowych jest jednak z pewnością to, że nie wszystkie wady zgryzu można z ich pomocą wyleczyć. Najlepiej sprawdzają się w leczeniu łagodnych i umiarkowanych wad zgryzu, z trudniejszymi przypadkami natomiast mogą nie dać sobie rady.
Co możesz teraz zrobić?
Jaki wybrać aparat? Jak widać, zależy to od indywidualnych potrzeb i oczekiwań, oraz oczywiście od charakteru wady zgryzu. Jeżeli planujesz skorygować swój zgryz, przyjdź do Dentylionu. Zdiagnozujemy problem i dobierzemy aparat, który najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji. Umów się na wizytę, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Aparat tradycyjny | Aparat nakładkowy |
nie można go zdejmować, trzeba nosić go przez cały czas leczenia | można go zdejmować, trzeba go nosić 22 godziny na dobę |
koryguje każdą wadę zgryzu | koryguje łagodne i umiarkowane wady zgryzu |
jest widoczny na zębach | na zębach niemal go nie widać |
może powodować podrażnienia policzków i warg | nie wywołuje podrażnień |
utrudnia dokładne mycie zębów | można go zdjąć do mycia zębów |
nie powinno się jeść twardych pokarmów i słodyczy obklejających zęby | można go zdjąć do posiłków, więc nie ma potrzeby zmiany diety |
częste wizyty kontrolne | leczenie prowadzone samodzielnie przez Pacjenta, nie ma potrzeby ciągłej lekarskiej kontroli |
leczenie trwa 12-18 miesięcy | leczenie trwa 4-12 miesięcy |
Ekstrakcja zęba to niekiedy konieczność. Pacjenci bardzo często się jej obawiają, ponieważ są przekonani, że samo wyrywanie będzie dla nich bolesnym przeżyciem, tak samo jak czas bezpośrednio […]
Diastema, czyli przerwa między zębami to temat, który wzbudza zainteresowanie. Choć niektórzy uważają ją za urokliwy element uśmiechu, dla innych może stanowić powód do niepokoju związany z estetyką. Jednak diastema to nie […]
Dla kliniki Dentylion dzieci są najważniejszymi i najbardziej wymagającymi Pacjentami. Ich pierwsza wizyta u stomatologa ma kluczowe znaczenie dla późniejszego podejścia do zagadnień związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Jeśli leczenie […]