Bonding zębów – metoda poprawy wyglądu uśmiechu w trakcie jednej wizyty
Spis treści
Ładny uśmiech od wielu lat uznawany jest jako wyznacznik elegancji. Estetyczne uzębienie pomaga stworzyć dobre pierwsze wrażenie, co ułatwia kontakty z innymi ludźmi i wpływa na wiele aspektów codziennej rutyny, do których zaliczamy między innymi życie zawodowe. Dzięki stomatologii estetycznej istnieje możliwość zastosowania różnego rodzaju rozwiązań, pozwalających skutecznie oraz sprawnie poprawić wygląd uzębienia. Jednym z nich jest bonding, czyli mało inwazyjna metoda wykorzystująca materiały kompozytowe.
Co należy wiedzieć o bondingu?
Bonding jest stosunkowo młodą metodą korekty różnych estetycznych niedoskonałości zębów. Polega on na zastosowaniu kompozytów pozyskiwanych z naturalnych żywic, cechujących się świetnym wyglądem, wiernie naśladującym tkanki stałego uzębienia. Ponieważ materiał jest dostępny w ogromnej liczbie kolorów, powstałe dzięki niemu wypełnienia są precyzyjnie dopasowane do pozostałych zębów.
Kiedy stosuje się bonding?
Bondingu używa się do maskowania mniejszych niedoskonałości wyglądu zębów. Jako przykład można przytoczyć ich kształt lub kolor (pokrycie szkliwa warstwą kompozytu poprawi jego barwę), rozwiązanie jest stosowane także do zamykania diastem – wyraźnych prześwitów pomiędzy górnymi jedynkami. Zaznaczmy jednak, że przeprowadzenie zabiegu wymaga od Pacjenta posiadania zdrowych zębów, gdyż próchnica bądź choroby przyzębia stanowią bardzo ważne przeciwwskazanie. Jeżeli mamy do czynienia z wymienionymi problemami, konieczne będzie ich wcześniejsze leczenie oraz stworzenie odpowiednich warunków w jamie ustnej.
Jak przebiega zabieg bondingu?
Procedura rozpoczyna się od konsultacji, a jej nieodłącznym etapem jest wywiad medyczny oraz dokładna diagnostyka. Ekspert musi zweryfikować stan zębów, odnajdując ewentualne ogniska próchnicy lub inne problemy, które uniemożliwiłyby wykonanie zabiegu. Jeśli kwalifikacja Pacjenta przeszła pomyślnie, stomatolog rozpoczyna właściwe czynności.
Pierwszy krok bondingu stanowi oczyszczenie zębów oraz ich przygotowanie – dentysta lekko wytrawia szkliwo, co pozwala na dokładne nałożenie bondu (od którego pochodzi nazwa metody), czyli podkładu łącznikowego. Szczelnie przylega on do tkanek uzębienia, zapewniając późniejszej odbudowie pożądaną stabilność i szczelność. Następnie zaś ekspert formuje kompozyt, dopasowując jego formę do anatomicznej budowy zęba. Kiedy już główne czynności zostaną zakończone, uzupełnienie zostaje utwardzone przy pomocy specjalnej lampy.
Stomatologia estetyczna w jeden dzień!
Prywatna pracownia protetyczna sprawia, że wiele rodzajów leczenia możemy wykonać podczas jednej wizyty. Stomatologia estetyczna nie pozostaje wyjątkiem, gdyż nowoczesne frezarki umożliwiają tworzenie licówek lub zaawansowanych rekonstrukcji kompozytowych w krótkim czasie. Uzupełnienia zaś są bardzo precyzyjnie dopasowane do potrzeb i oczekiwań Pacjenta, charakteryzując się wyjątkowym wyglądem oraz funkcjonalnością.
Zalety bondingu
- Niewielka ilość czasu – zabieg bondingu jest przeważnie wykonywany podczas jednej wizyty, co oszczędza cenny czas Pacjenta;
- znakomita estetyka – kompozyty świetnie imitują tkanki stałych zębów, cechując się naturalnym wyglądem;
- mała inwazyjność – bonding nie wymaga wstępnego szlifowania szkliwa, jak ma to miejsce np. przy licówkach;
- satysfakcjonująca wytrzymałość – bonding wykazuje zadowalającą trwałość, jednakże jest ona niższa, niż w przypadku licówek porcelanowych lub nakładów i wkładów koronowych inlay/onlay.
Umów się na wizytę!
Czasami życiowe zakręty sprawiają, że Pacjenci potrzebują szybkiej i skutecznej poprawy wyglądu uzębienia. Jeżeli należysz do tego grona, umów się na wizytę w Dentylionie! Bonding stanowi rozwiązanie wielu problemów estetycznych uśmiechu, a jego wykonanie ogranicza się często do jednej wizyty. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Pierwszy kontakt z dentystą może znacznie wpłynąć na podejście dziecka do leczenia w przyszłości. Dlatego warto wybrać się z nim na wizytę adaptacyjną, która sprawi, że maluch zaufa lekarzowi i będzie miał z gabinetem stomatologicznym […]
Precyzyjna diagnostyka ma fundamentalne znaczenie dla leczenia stomatologicznego, gdyż dzięki niej zdobywamy informacje nie tylko na temat samej choroby, ale też jej źródła. Najczęściej wykonywanym badaniem służącym analizie […]
Zapalenie miazgi zęba to poważny problem, który może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości oraz powikłań, jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Choć przyczyną tego schorzenia bardzo często jest rozwijająca […]