Wizyta adaptacyjna – jak wygląda? Jak przygotować do niej dziecko?
Spis treści
Pierwszy kontakt z dentystą może znacznie wpłynąć na podejście dziecka do leczenia w przyszłości. Dlatego warto wybrać się z nim na wizytę adaptacyjną, która sprawi, że maluch zaufa lekarzowi i będzie miał z gabinetem stomatologicznym pozytywne skojarzenia. Co warto wiedzieć o takiej wizycie? Jak ona wygląda i jak przygotować do niej własne dziecko? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!
Jak wygląda wizyta adaptacyjna?
Wizyta adaptacyjna to pierwsza wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym. W jej ramach lekarz oprowadza malca po gabinecie, stara się również wzbudzić w nim zainteresowanie różnymi sprzętami i narzędziami medycznymi. Mówi o ich zastosowaniu, jak również o swojej pracy oraz prawidłowych nawykach higienicznych. Swoje opowieści przeplata elementami zabawy – dzięki temu może rozluźnić atmosferę, zapewnić dziecku pozytywne wrażenia i pokazać, że spotkanie ze stomatologiem może być całkiem przyjemne. Ważne jest również to, że dobór słów dopasowuje on idealnie do wieku dziecka.
Po co to wszystko? Pamiętajmy, że dzieci to pacjenci, którzy potrzebują więcej czasu, aby dostosować się do nowych sytuacji, zaufać lekarzowi i oswoić się z otoczeniem. Tym bardziej, że niektóre urządzenia stomatologiczne mogą wzbudzać w maluchach lęk – dzięki wizycie adaptacyjnej jest on znacznie mniejszy. Dodajmy, że wizyta adaptacyjna to również dobry moment na to, aby rodzic mógł zadać lekarzowi nurtujące go pytania, np. odnośnie diety czy nawyków żywieniowych.
Zależy nam na budowaniu dobrych skojarzeń u małych Pacjentów, dlatego mamy dla nich wyjątkową niespodziankę – każde dziecko po wizycie adaptacyjnej w Dentylionie dostaje zaproszenie na zabawę w klubokawiarni Hipcio, gdzie będzie mogło spędzić miłe chwile. W ten sposób jeszcze bardziej utrwalamy pozytywne odczucia dzieci, łączone z wizytą w gabinecie, i zwiększamy prawdopodobieństwo, że dziecko tym chętniej będzie odwiedzać dentystę.
Jak przygotować dziecko do wizyty adaptacyjnej?
Podczas wizyty adaptacyjnej przy dziecku może pozostawać osoba, która sama nie zmaga się z dentofobią. Lęk u osoby dorosłej może przełożyć się bowiem również na stosunek dziecka wobec lekarza. Jeśli więc sam masz np. traumę z dzieciństwa, związaną z dentystą, lepiej aby maluchem zaopiekował się drugi rodzic, który pozytywnie nastawi dziecko do takiej wizyty, a później będzie towarzyszył dziecku w gabinecie.
Jeśli chodzi o same przygotowania do takiej wizyty, w księgarniach znajduje się wiele książeczek poświęconych wizycie u stomatologa, można więc dziecku podarować taką przed odwiedzeniem lekarza. To zmniejszy jego lęk, podobnie jak np. zabawy w dentystę i pacjenta, podczas których dobrze jest nawiązywać do urządzeń w gabinecie lekarskim. Możesz powiedzieć dziecku, że np. znajduje się w nim fotel podobny do tego w wesołym miasteczku, cudowne światełko do naklejania wypełnień czy też lustereczko, dzięki któremu lekarzowi nie umknie żaden drobiazg. Zanim wybierzesz się z dzieckiem do dentysty, warto wyjaśnić mu również, jakie konsekwencje ma nie mycie ząbków.
Ważne jest również to, aby z dzieckiem wybrać się na taką wizytę stosunkowo wcześnie, zanim pojawi się u niego ewentualny ból zębów. Najlepiej zrobić to jeszcze zanim maluch ukończy 2. rok życia.
Dowiedz się więcej
Interesuje Cię wizyta adaptacyjna, ale masz pewne wątpliwości? Chętnie je rozwiejemy! Odwiedź klinikę Dentylion, a z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zadzwoń na numer 601 149 147 lub wypełnij formularz na stronie i umów się z nami w dogodnym terminie.
Zarówno Pacjenci jak i lekarze reprezentujący różne dziedziny medycyny określają ból zębów jako jeden z najgorszych, mogących się przytrafić. Sam w sobie jest naturalną reakcją organizmu i sygnałem, że dzieje […]
Dzisiejszy wpis poświęcimy zagadnieniu usuwania ósemek. Trzecie zęby trzonowe nie u każdego się pojawiają, ale kiedy już tak się dzieje, ich obecność często niestety wiąże się […]
W dzisiejszych czasach bardzo znamienne jest pewne kłopotliwe zjawisko – powszechny brak czasu. Pacjenci w wielu przypadkach rezygnują z leczenia stomatologicznego, gdyż po prostu nie mają kiedy go przeprowadzić. […]