Co to jest sedacja i kiedy możemy ją zastosować?
Spis treści
Dla kliniki Dentylion dzieci są najważniejszymi i najbardziej wymagającymi Pacjentami. Ich pierwsza wizyta u stomatologa ma kluczowe znaczenie dla późniejszego podejścia do zagadnień związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Jeśli leczenie przebiegnie pomyślnie i bez żadnego stresu, maluch pozytywnie zapamięta kontakt z dentystą oraz chętniej zadba o zęby, a także higienę jamy ustnej w przyszłości. Idealnym rozwiązaniem jest stopniowe wdrażanie dziecka w realia gabinetu poprzez wizyty adaptacyjne i profilaktyczne. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczne jest jak najszybsze podjęcie terapii. Czasem ze względu na zbyt duży odczuwany strach przez dziecko nie udaje się przeprowadzić ani jednego zabiegu. W takich sytuacjach proponujemy rodzicom próbę leczenia zębów z użyciem sedacji wziewnej.
Czym jest sedacja wziewna?
Sedacja wziewna to rodzaj premedykacji z wykorzystaniem gazu rozweselającego, znanego powszechnie jako „Głupi Jaś”. Jej głównym celem jest zmniejszenie dyskomfortu psychicznego oraz lęku podczas zabiegu, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości leczonej osoby (jest to cecha odróżniająca od znieczulenia ogólnego – narkozy). Gaz rozweselający to bezwonna mieszanina podtlenku azotu i tlenu, podawana przez specjalną maseczkę o owocowym zapachu nakładaną na nos Pacjenta.
Wdychanie gazu rozweselającego powoduje odprężenie, niweluje strach, a także zmniejsza wrażliwość na ból. Pacjenci często mają wrażenie latania, pływania lub kręcenia się, a po zabiegu maluch może nie pamiętać jego przebiegu. Efekty podania gazu są widoczne już po kilku minutach, ale również szybko mijają (kilkadziesiąt sekund po zaprzestaniu inhalacji).
Kto może skorzystać z sedacji wziewnej?
Praktycznie każdy Pacjent może skorzystać z sedacji wziewnej. Eksperci kliniki Dentylion najczęściej stosują ją u Pacjentów powyżej 3 roku życia, u młodszych dzieci zazwyczaj rezygnuje się z tej metody ze względu na utrudnioną współpracę, objawiającą się przez brak umiejętności efektywnego wdychania gazu czy strach przed samą maseczką. Sedacja jest szczególnie pomocna w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą czy padaczką, gdyż zmniejsza u nich ryzyko ataku spowodowanego stresem.
Przeciwwskazania do sedacji wziewnej
Istnieją pewne czynniki wykluczające możliwość użycia podtlenku azotu. Gazu rozweselającego nie powinno się stosować u osób borykających się z następującymi dolegliwościami:
- przeziębienie;
- przerost migdałków;
- niedrożność dróg oddechowych;
- stany zapalne gardła lub uszu;
- choroby serca;
- choroby psychiczne (schizofrenia)
- stwardnienie rozsiane;
- porfiria;
- miastenia;
- przeciwwskazaniem jest także pierwszy trymestr ciąży.
Skutki uboczne gazu rozweselającego
Sedacja wziewna jest bardzo bezpieczną metodą znieczulania Pacjentów i nie powoduje poważniejszych skutków ubocznych, jednak po zabiegu może wystąpić pewien dyskomfort w postaci senności czy nudności. Dlatego sugerujemy Pacjentom powstrzymanie się od jedzenia przez około 2-3 godziny przed przyjęciem gazu rozweselającego. Osoby zażywające leki powinny z kolei poinformować o tym fakcie lekarza, gdyż niektóre substancje wchodzą w reakcję z podtlenkiem azotu.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli Ty lub Twoje dziecko borykacie się z lękiem przed leczeniem stomatologicznym, wizyta w klinice Dentylion jest strzałem w dziesiątkę! Sedacja wziewna gazem rozweselającym to znakomite rozwiązanie, pozwalające na pełne rozluźnienie i pozbycie się stresu! Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 601 149 147 lub wypełnij formularz. Nasze rejestratorki na pewno pomogą Ci wybrać dogodny termin.
Podczas konsultacji nie wykonuje się żadnych zabiegów. Jaki jest więc jej wizyty? Może być to zaskakujące, ale ma ona ogromne znaczenie dla skutecznego przeprowadzenia leczenia. Dlaczego? W dzisiejszym wpisie […]
Ładny uśmiech od wielu lat uznawany jest jako wyznacznik elegancji. Estetyczne uzębienie pomaga stworzyć dobre pierwsze wrażenie, co ułatwia kontakty z innymi ludźmi i wpływa na wiele aspektów […]
Do odbudowy luk w uśmiechu stosuje się obecnie różne metody, które pozwalają na skuteczną rekonstrukcję uzębienia. Kiedy kilkukrotne braki zębowe występują w bezpośrednim sąsiedztwie, optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie mostów […]