Jak zapobiec wyrwaniu ósemek i uniknąć usunięcia zęba?
Spis treści
Czy wyrywanie ósemek jest konieczne? Co zrobić, żeby uniknąć ekstrakcji? Zapraszamy do wpisu.
Kiedy usuwa się ósemki?
Ósemki to zęby, które często wymagają ekstrakcji. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim ich lokalizacja na ostatnich miejscach łuków zębowych jest niedogodna – utrudnia do nich dostęp, a co za tym idzie, również utrzymanie ich odpowiedniej higieny oraz leczenie,
Problemem jest też to, że często zęby te przyjmują niedostatecznie rozwiniętą formę, zatrzymują się w kości albo wyrzynają w niewłaściwym kierunku, popychając sąsiednie zęby.
Wyrywanie ósemek – jak zapobiegać?
Nie zawsze można uniknąć konieczności usunięcia ósemki, ponieważ istnieją pewne czynniki, które są od Ciebie niezależne. Nie masz wpływu na to, jak wyrzyna się ósemka – czy nie dojdzie do jej zatrzymania albo nie wyrżnie się w złym kierunku.
Możesz jednak zadbać o swoje prawidłowo wyrżnięte ósemki. Odpowiednia profilaktyka zmniejszy ryzyko, że wystąpią z nimi problemy, które będą wymagały przeprowadzenia ich ekstrakcji. W jaki sposób zadbać o ósemki?
Przede wszystkim trzeba się zatroszczyć o codzienną higienę jamy ustnej. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a jeszcze lepiej robić to po każdym posiłku. Ósemkom trzeba poświęcić szczególną uwagę, ponieważ, z uwagi na ich lokalizację na końcu łuków zębowych, dostęp do nich jest utrudniony. Można się zaopatrzyć w szczoteczki z mniejszą główką.Oprócz szczotkowania nie można zapominać również o nitkowaniu – sama szczoteczka nie wystarczy, by dokładnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe.
Kolejną ważną sprawą są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Powinny odbywać się regularnie, żeby lekarz mógł na bieżąco sprawdzać stan Twoich zębów, w tym również ósemek. Wczesne wykrycie, próchnicy czy stanu zapalnego pozwala wcześniej zacząć leczenie i daje większe szanse na uniknięcie konieczności usunięcia zęba.
Należy również pamiętać o wizytach higienizacyjnych, podczas których zęby są oczyszczane z kamienia i osadów. Takim profesjonalnym zabiegom higienizacyjnym powinno się poddawać regularnie – przynajmniej raz na pół roku.
Duże znaczenie ma również odpowiednia dieta. Powinna być bogata w produkty zawierające wapń (na przykład sery i jogurty). Należy ograniczyć spożycie cukru. Warto jeść chrupiące warzywa, takie jak marchewka, kalarepa czy rzodkiewka, ponieważ mają dobry wpływ na dziąsła, zwiększają produkcję śliny i zmniejszają odkładanie się płytki nazębnej.
Jak uniknąć usunięcia ósemki – czy jest alternatywa dla wyrwania zęba?
W wielu przypadkach alternatywą dla ekstrakcji zęba jest leczenie kanałowe. Zabieg ten polega na tym, że otwiera się komorę zęba, oczyszcza ją oraz kanały korzeniowe z zainfekowanej miazgi oraz szczelnie wypełnia biozgodnym materiałem zwanym gutaperką.
Leczenie kanałowe często jest ostatnią deską ratunku dla zęba. Po zabiegu ząb jest wprawdzie martwy, ale może jeszcze przez lata skutecznie spełniać swoje funkcje. Czy jednak ósemka będzie kwalifikowała się do leczenia kanałowego, to musi ocenić lekarz. Z przyczyn anatomicznych nie zawsze leczenie kanałowe ósemki jest możliwe – wówczas konieczna jest ekstrakcja.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o zęby, odwiedź Dentylion. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Licówki wykonywane z porcelany – czym się charakteryzują? W jakich sytuacjach mogą poprawić wygląd Twoich zębów? W dzisiejszym wpisie znajdziesz odpowiedzi. Czym są licówki? Licówki to cienkie płatki […]
Priorytetem kliniki Dentylion jest przeprowadzanie leczenia zgodnego z najwyższymi standardami i jego jak najlepsze planowanie. Jeden z naszych Pacjentów zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w odbudowie dolnych zębów. Dlatego podjęliśmy […]
Zależy Ci na hollywoodzkim uśmiechu? Podobają Ci się śnieżnobiałe zęby? Jeżeli marzysz o poprawie estetyki uzębienia, licówki porcelanowe w Łasku mogą okazać się dobrą opcją. Tym bardziej, że w gabinecie […]