Korony protetyczne a rezonans magnetyczny
Spis treści
Czy można wykonać rezonans magnetyczny u Pacjenta, który ma protetyczne korony zębowe? Wszystko zależy od rodzaju koron. Czytaj dalej, a dowiesz się, które typy koron stanowią przeciwwskazanie dla takiego badania.
Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjnym badaniem stosowanym przede wszystkim w diagnostyce urazów, schorzeń i strukturalnych wad ośrodkowego układu nerwowego. Pozwala zdiagnozować schorzenia i wady takie jak epilepsja, guz mózgu, zakażenie ośrodkowego układu nerwowego, schorzenia ucha wewnętrznego, choroby przysadki, choroby o podłożu naczyniowym, a także strukturalne wady rozwojowe.
Działanie rezonansu magnetycznego opiera się na wykorzystaniu pola magnetycznego. Emituje ono fale radiowe oddziałujące z protonami. Jądra wodoru pochłaniają po namagnesowaniu fale elektromagnetyczne, zmieniając parametry magnetyzacji. Emitowany wówczas przez ludzkie ciało sygnał jest przetwarzany przez system komputerowy i analizowany przez wyspecjalizowanego radiologa. Aby badanie było skuteczne i miarodajne, urządzenie do rezonansu umieszcza się w klatce Faradaya, zapobiegającej przedostawaniu się do wnętrza zakłóceń takich jak inne fale elektromagnetyczne.
Nie u każdego Pacjenta jednak może zostać przeprowadzone takie badanie. Istnieją pewne przeciwwskazania. A jak wygląda sprawa z koronami protetycznymi? Czy mając takie korony, można poddawać się badaniu rezonansem magnetycznym?
Czy można wykonać rezonans magnetyczny z koronami protetycznymi?
Odpowiedź na tak postawione pytanie wcale nie jest jednoznaczna, a to dlatego, że do wykonania koron stosuje się różne materiały, które inaczej reagują na fale radiowe wykorzystywane w takim badaniu.
Na pewno słyszałeś, że przeszkodą w badaniu rezonansem magnetycznym są metalowe przedmioty. Tymczasem wiele typów koron protetycznych jest osadzanych na metalowej podbudowie. A zatem korony protetyczne są przeciwwskazaniem?
Otóż nie zawsze. Po pierwsze, nie każdy typ koron ma metalową podbudowę. Po drugie natomiast, nawet metalowa podbudowa nie zawsze jest stanowi przeciwwskazanie, ponieważ nie każdy metal stanowi przeszkodę do wykonania rezonansu. Problemem są tylko te metale, które są ferromagnetykami.
Ferromagnetyk to ciało fizyczne, w którym znajdują się obszary stałego namagnesowania. które wytwarzają wokół siebie pole magnetyczne. Do metali ferromagnetycznych należą na przykład żelazo, nikiel i kobalt.
Zatem, żeby wiedzieć, czy korona protetyczna pozwala na bezpieczne i miarodajne wykonanie rezonansu magnetycznego, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materiałów użytych do jej wykonania.
Przyjrzyjmy się więc rodzajom koron. Korona protetyczna może być zbudowana na metalu. W takim przypadku metal – najczęściej stop metali nieszlachetnych, takich jak chromo-kobalt, oraz szlachetnych, jak złoto – staje się podbudową, na której zostaje napalona porcelana. Wszystko tutaj zależy od rodzaju metalu użytego do podbudowy. Na przykład złoto nie ma właściwości magnetycznych, nie powinno więc stanowić problemu, za to kobalt jest ferromagnetykiem, więc korona zbudowana na chromo-kobalcie jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego.
Innym typem koron są korony porcelanowe (pełnoceramiczne). Nazwa może być myląca, ponieważ porcelana jest materiałem wykorzystywanym również w innych rodzajach koron. Porcelanowymi nazywamy takie, które nie posiadają wewnętrznego metalowego nośnika – zamiast tego wykonuje się je z porcelany napalanej warstwowo. Ponieważ nie wykorzystuje się tutaj metalu, korona porcelanowa nie stanowi przeciwwskazania dla wykonania rezonansu.
W koronach cyrkonowych porcelanowa część jest osadzana na podbudowie z cyrkonu. Materiał ten jest wprawdzie metalem, ale bez właściwości ferromagnetycznych, można więc z takimi koronami bezpiecznie poddać się rezonansowi.
Przeciwwskazaniem nie są też korony mocowane na tytanowych implantach, ponieważ tytan również nie jest ferromagnetykiem.
Co możesz teraz zrobić?
Jak widzisz, dzisiejsza stomatologia umożliwia odbudowanie zębów za pomocą koron, obywając się bez stosowania ferromagnetycznych metali. Możesz zrekonstruować zęby bez obaw, że stanie się to kiedyś przeszkodą do wykonania takiego badania. Nie czekaj więc – umów się na wizytę w Dentylionie. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Kształtowanie postawy dziecka wobec higieny jamy ustnej oraz jego adaptacja do leczenia stomatologicznego należy rozpoczynać się już od najmłodszych lat. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się około […]
Dentofobia, czyli paniczny lęk przed wizytami w gabinecie stomatologicznym, potrafi znacznie utrudnić życie. Cierpiący z powodu tej dolegliwości Pacjenci unikają leczenia dentystycznego, przez co dotykające ich jamę ustną problemy […]
Niezmiennie wśród Pacjentów pokutuje błędne przekonanie, że zębów mlecznych nie warto leczyć. Nic bardziej mylnego! Zmiany próchnicowe diagnozowane są u ponad 50% dzieci w wieku 3 lat. Ponadto […]