Korony stalowe na zęby mleczne
Spis treści
Mocno zniszczone zęby mleczne? Rozległa próchnica? W niektórych sytuacjach, gdy lekarz widzi tego typu problemy, proponuje założenie stalowych koron. Czym dokładnie jest to rozwiązanie i czy jest ono dedykowane wszystkim dzieciom?
Korony stalowe – czym są?
Wiele osób myśląc o koronach od razu ma w wyobraźni obraz starszej osoby z brakami w uzębieniu. Okazuje się, że niesłusznie, ponieważ istnieją tego typu rozwiązania również dla dzieci. Choć nie do końca działają one na tej samej zasadzie. Otóż korona stalowa to rodzaj uzupełnienia protetycznego, za pomocą którego można odbudować zęby mleczne (czwórki i piątki). Na rynku dostępne są korony w różnych rozmiarach, więc dentysta nie ma problemu z ich dopasowaniem. Sama korona zostaje na zębie mlecznym, aż do momentu, w którym ten naturalnie wypadnie.
Zalety koron stalowych
Niewątpliwie największą zaletą stalowych koron jest fakt, że są one bardzo trwałe. Raz założone wytrzymują, aż do momentu wypadnięcia zęba mlecznego. Tym samym rodzice mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz stresu. Jak dokładnie? Otóż zachodzi duże prawdopodobieństwo, że raz leczony ząb będzie wymagał ponownej interwencji. Zwłaszcza jeśli dziecko ma problemy z zachowaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Wówczas konieczne są kolejne wizyty w gabinecie dentystycznym i wymiana uzupełnienia. W przypadku założenia korony nie jest to potrzebne. Co więcej samo ich założenie jest procesem szybkim i mało inwazyjnym.
Kiedy warto rozważyć założenie koron?
Korony stalowe są swego rodzaju ochroną dla zębów i opcją ich odbudowy. Właśnie dlatego ich założenie wskazane jest w sytuacji, gdy dziecko ma skłonności do rozwoju próchnicy, a także gdy ta jest już w zaawansowanym stadium. Korony stalowe stosuje się również w momencie, gdy zęby są mocno starte lub zniszczone po prędzej przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Zdarza się również, że dentysta może zalecić założenie koron stalowych także w przypadku stwierdzonego niedorozwoju szkliwa.
Jak wygląda założenie koron na zęby mleczne?
W tym procesie pierwszym etapem jest dokładne opracowanie ubytków, które znajdują się w zębach mlecznych. Lekarz usuwa zatem wszystkie zainfekowane tkanki i wygładza brzeg ubytku. W następnym kroku dobiera rozmiar korony, tak by ta dokładnie pasowała do leczonego zęba. Gdy korona jest wybrana, następuje jej przytwierdzenie za pomocą cementu stomatologicznego. Po tej czynności pozostaje jedynie oczyścić zęby po wcześniej zastosowanym cemencie, tak by jego pozostałości nie wpłynęły na zwiększenie się ilości płytki nazębnej.
Czy korony stalowe można założyć każdemu dziecku?
Koron stalowych nie nakłada się każdemu dziecku, które boryka się z próchnicą. Taką decyzję podejmuje lekarz, który dokładnie ocenia kondycję jamy ustnej małego Pacjenta. Na tej podstawie stwierdza, czy korony są dla niego dobrym rozwiązaniem. Warto jeszcze w tym miejscu zaznaczyć, że nie można ich założyć dzieciom, u których stwierdzono alergię na nikiel.
Dowiedz się więcej
Dbanie o zęby mleczne jest niezwykle ważne, ponieważ torują one drogę zębom stałym. Nieleczona próchnica, czy pochopna decyzja o ekstrakcji mleczaka przekładają się negatywnie na kondycję uzębienia małego Pacjenta. Dlatego zachęcamy do regularnego odwiedzania gabinetu dentystycznego Dentylion, by lekarz miał uzębienie dziecka pod stałą kontrolą. Na wizytę można umówić się, dzwoniąc 601 149 147 lub wypełniając formularz kontaktowy.
Dentofobia, czyli paniczny lęk przed wizytami w gabinecie stomatologicznym, potrafi znacznie utrudnić życie. Cierpiący z powodu tej dolegliwości Pacjenci unikają leczenia dentystycznego, przez co dotykające ich jamę ustną problemy […]
W dzisiejszych czasach bardzo znamienne jest pewne kłopotliwe zjawisko – powszechny brak czasu. Pacjenci w wielu przypadkach rezygnują z leczenia stomatologicznego, gdyż po prostu nie mają kiedy go przeprowadzić. […]
Na czym polega zabieg sterowanej regeneracji kości? W jakich sytuacjach się go wykonuje i jakie materiały można w tym celu zastosować? Zapraszamy do wpisu, który wyjaśni te kwestie. Jakie […]