Odbudowa kilkukrotnych braków zębowych w sąsiedztwie


Spis treści
Do odbudowy luk w uśmiechu stosuje się obecnie różne metody, które pozwalają na skuteczną rekonstrukcję uzębienia. Kiedy kilkukrotne braki zębowe występują w bezpośrednim sąsiedztwie, optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie mostów protetycznych. Świetnie imitują one naturalne zęby, przywracając jamie ustnej prawidłową funkcjonalność oraz estetykę. Dlaczego ich zastosowanie jest takie korzystne i na czym polega założenie mostu? Tego dowiecie się w dalszej części.
Czym jest most protetyczny?
Mostem protetycznym nazywamy mocowaną na stałe w jamie ustnej rekonstrukcję imitującą utraconą partię zębów. Składa się on z pełnego zestawu koron protetycznych oraz przęsła, które z kolei przytwierdzane jest do implantów lub stałych zębów. Mosty wykonywane są z różnych materiałów, najczęściej jednak można się spotkać z trzema rodzajami: pierwszym z nich są egzemplarze na metalowej podbudowie, licowane ceramiką. Chociaż ich wytrzymałość oraz estetyka stoją na stosunkowo dobrym poziomie, to obecność metalowych elementów i słaby współczynnik odbijania światła obniżają wygląd rekonstrukcji.
Mosty pełnoceramiczne pozbawione są mankamentów swoich poprzedników. Użyta do ich produkcji porcelana odznacza się wyjątkową wytrzymałością pozwalającą na wieloletnie użytkowanie. Ponadto materiał ten znakomicie oddaje estetykę naturalnego uzębienia pod względem kształtu, koloru czy współczynnika odbijania światła, dlatego też stworzone z niego rekonstrukcje harmonizują się pozostałymi stałymi zębami.
Cyrkon łączy w sobie cechy metalu oraz porcelany, jednakże wyeliminowane są wady tego pierwszego. Podobnie jak porcelana, materiał ten jest bardzo wytrzymały oraz estetyczny, przez co wykonane z niego odbudowy nie odróżniają się od stałych zębów. Warto zaznaczyć, że wspomniany cyrkon jest neutralny dla organizmu i nie wywołuje reakcji obronnych organizmu, dlatego też nieraz stosuje się go do produkcji implantów zębowych.
Jak mocuje się mosty protetyczne?
Obecnie wykorzystuje się dwie metody mocowania mostów protetycznych. Pierwsza z nich polega na zamocowaniu mostu na oszlifowanych zębach stałych (jeżeli są one zdrowe). Stomatolog wpierw „ściera” z nich pewną ilość szkliwa, a następnie przy pomocy specjalnego cementu dentystycznego przytwierdza most protetyczny. To sensowne wyjście dla Pacjentów poszukujących bardziej ekonomicznego rozwiązania, jednakże nie jest rekomendowane, ponieważ wymaga ingerencji w głębsze tkanki zdrowych zębów.
Implanty są kilkumilimetrowymi „śrubkami” wszczepianymi w miejsca po utraconych korzeniach zębowych, przejmującymi ich funkcje. Na nich zaś osadza się mosty protetyczne, które imitują widoczną część utraconego uzębienia. Ponieważ wspomniane implanty wykonane są z biokompatybilnych (neutralnych dla organizmu) materiałów, są obrastane przez otaczające tkanki kostne, zapewniające sobie tym samym właściwe obciążenie. Hamują one swój własny zanik i zapewniają policzkom dobre podparcie, eliminując postarzające zmarszczki. Osiągana jest wówczas wspaniała stabilność, pozwalająca na stałe przytwierdzenie mostu w jamie ustnej.
Jakie korzyści przynosi zamocowanie mostu?
Odbudowa luki w uzębieniu przy pomocy mostu protetycznego przyniesie same korzyści. Po pierwsze umożliwia Pacjentowi ponowne komfortowe spożywanie ulubionych potraw, a brak części podniebiennej nie ogranicza smaku. Rozwiązane zostają także problemy z wymową, gdyż język znów posiada właściwe podparcie, co wraz z przywróceniem pierwotnej estetyki sprawia, że Pacjent odzyskuje komfort psychiczny i chętniej podejmuje się inicjatyw zawodowych lub towarzyskich.
Jeżeli most protetyczny mocowany jest na wszczepionych implantach, naturalna funkcjonalność jamy ustnej zostaje w pełni przywrócona. Otaczające tkanki kostne integrują się ze „śrubkami”, przez co odzyskują właściwe obciążenie, co zapobiega zanikowi kośćca. Postarzające twarz zmarszczki oraz tzw. profil starczy, charakterystyczny dla osób w podeszłym wieku, przechodzą do przeszłości, a świetna stabilność odbudowy pozwala na spożywanie nawet najtwardszych produktów, takich jak orzechy czy różnego rodzaju ziarna.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli zmagasz się z brakami zębowymi pogarszającymi jakość Twojego życia, umów się na wizytę w klinice Dentylion! W naszej ofercie można znaleźć liczne rozwiązania protetyczne, które pozwolą na skuteczną rekonstrukcję utraconego uzębienia, a prywatne Laboratorium Uśmiechu sprawia, że Pacjenci w wielu przypadkach opuszczają gabinet z nowym uzębieniem w ten sam dzień! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Licówki wykonywane z porcelany – czym się charakteryzują? W jakich sytuacjach mogą poprawić wygląd Twoich zębów? W dzisiejszym wpisie znajdziesz odpowiedzi. Czym są licówki? Licówki to cienkie płatki […]
Dentofobia, czyli paniczny lęk przed wizytami w gabinecie stomatologicznym, potrafi znacznie utrudnić życie. Cierpiący z powodu tej dolegliwości Pacjenci unikają leczenia dentystycznego, przez co dotykające ich jamę ustną problemy […]
Braki zębowe są bardzo powszechnym problemem, dotykają one przedstawicieli praktycznie każdej grupy wiekowej. Mogą mieć różne źródła, począwszy od konsekwencji oddziaływania próchnicy, przez paradontozę, na mechanicznych urazach […]
Dentylion
wysoko oceniany dentysta




