RTG panoramiczne – kluczowe badanie podczas leczenia
Spis treści
Precyzyjna diagnostyka ma fundamentalne znaczenie dla leczenia stomatologicznego, gdyż dzięki niej zdobywamy informacje nie tylko na temat samej choroby, ale też jej źródła. Najczęściej wykonywanym badaniem służącym analizie stanu zdrowotnego jamy ustnej Pacjenta jest zdjęcie panoramiczne zębów, które dokładnie obrazuje struktury kostne obu szczęk. Chociaż procedura jest powszechnie wykorzystywana i cechuje się znacznym bezpieczeństwem, to krąży wokół niej sporo plotek i mitów, będących nieraz przedmiotem sporów. O tym, co należy wiedzieć na temat zdjęcia pantomograficznego powiemy sobie w dalszej części.
Czym jest zdjęcie panoramiczne zębów?
RTG panoramiczne zębów (określane często jako pantomogram zdjęcie pantomograficzne zębów) jest specjalnym stomatologicznym badaniem, które ma za zadanie zapewnić stomatologowi dokładny obraz zębów (również tych zatrzymanych) oraz otaczających je tkanek. Klasycznie przybiera ono formę dużego zdjęcia przedstawiającego obszar szczęki i żuchwy, jednakże nasza klinika nagrywa je na płycie CD, gdyż takie rozwiązanie minimalizuje konieczność przechowywania obszernej dokumentacji medycznej. Zaznaczmy, że dzięki obecności wykwalifikowanego personelu nie jest konieczne zapisywanie się na oddzielne wizyty, a Pacjent może podjąć się wykonania zdjęcia w każdej porze funkcjonowania placówki.
Wskazania do wykonania zdjęcia patomograficznego
Zdjęcie pantomograficzne to bardzo uniwersalne badanie, które służy rozpoznaniu wielu chorób jamy ustnej, jednakże RTG zębów najczęściej wykonuje się w przypadku:
- Diagnostyki mającej za zadanie określić ogólny stan zdrowia jamy ustnej;
- lokalizacji ognisk próchnicy (często są one niewidoczne gołym okiem, a badanie dokładnie je ujawnia);
- oceny wyników przeprowadzanego wcześniej leczenia kanałowego;
- weryfikacji stanu założonych wypełnień;
- sporządzenia dokładnego planu złożonego leczenia stomatologicznego, np. ortodontycznego, implantologicznego czy protetycznego;
- przy usuwaniu zębów zatrzymanych, gdyż zdjęcie pantomograficzne dokładnie określa ich położenie;
- w obliczu prawdopodobieństwa wystąpienia patologicznych zmian jamy ustnej, takich jak torbiele, stany zapalne, wykwity o charakterze nowotworowym lub nienowotworowym.
Jak wykonuje się zdjęcie pantomograficzne zębów?
Opiszmy sobie krótko, jak wykonuje się RTG panoramiczne zębów. Po wejściu do gabinetu Pacjent jest proszony o zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów noszonych w obszarze głowy i jej bliskim sąsiedztwie, takich jak naszyjniki, kolczyki czy nawet ruchome protezy zębowe. Następnie nasz ekspert prosi go o zajęcie miejsca przy specjalnym aparacie oraz konfiguruje jego ustawienie. Przed rozpoczęciem badania leczona osoba otrzymuje również specjalny fartuch zabezpieczający przed działaniem promieniowania rentgenowskiego. Gdy już niezbędne czynności zostaną zakończone, Pacjent umieszcza w ustach specjalną wkładkę oraz staje nieruchomo przed aparatem. Właściwa procedura trwa zaledwie kilkanaście sekund i przebiega całkowicie bezboleśnie.
Zdjęcie panoramiczne zębów – bezpieczeństwo
Chociaż badanie jest bardzo powszechnie przeprowadzane w ramach niemal wszystkich dziedzin medycyny, to wokół niego narodziły się różne plotki i mity, które w większości nie pokrywają się z prawdą, a dotyczą one bezpieczeństwa procesu. Najpopularniejszą pogłoską jest dawka promieniowania przyjmowana przez Pacjenta podczas RTG – rzeczywiście zostaje on wystawiony na jego określoną ilość, jednakże jest ona na tyle niska, że nie powoduje żadnych negatywnych skutków dla organizmu. Zaznaczmy również, iż leczona osoba jest wstępnie kwalifikowana do wykonania zdjęcia pantomograficznego na podstawie dokładnej analizy uwarunkowań zdrowotnych, co eliminuje prawdopodobieństwo wystąpienia niechcianych powikłań.
Przeciwwskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego
Zdjęcie panoramiczne wyróżnia się bardzo wysokim bezpieczeństwem, lecz istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają czasami jego wykonanie. Najczęściej odstępuje się od przeprowadzenia RTG w przypadku kobiet w ciąży – chociaż emitowane promieniowanie jest słabe, to mogłoby wpłynąć na zdrowie płodu. Jeżeli jednak jest ono niezbędne, stosuje się specjalne środki ostrożności zapewniające przyszłej mamie i jej dziecku pełne bezpieczeństwo. Wspomnianą szczególną ostrożność stosuje się także przy młodzieży do 18. roku życia oraz dzieci, gdyż ich organizm znajduje się w fazie rozwoju.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli leczenie Twojego uśmiechu wymaga wykonania zdjęcia panoramicznego zębów, możesz je bez problemu zrobić w klinice Dentylion! Z chęcią przeprowadzamy je dla Pacjentów leczących się w innych gabinetach, jednakże przypominamy – konieczne jest odpowiednie skierowanie, zdjęcie pantomograficzne nagrywamy na płytę CD. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Problem krzywego uzębienia dotyczy osób w każdym wieku. Im wcześniej wada zgryzu zostanie rozpoznana, tym większa szansa na jej szybkie i skuteczne skorygowanie. Z pozoru największą bolączką osób posiadających […]
Mosty protetyczne umożliwiają uzupełnienie braków zębowych obejmujących kilka sąsiadujących ze sobą zębów. Nie bez znaczenia jest jednak, który rodzaj mostu zostanie wybrany, a w decyzji pomaga […]
W dzisiejszych czasach bardzo znamienne jest pewne kłopotliwe zjawisko – powszechny brak czasu. Pacjenci w wielu przypadkach rezygnują z leczenia stomatologicznego, gdyż po prostu nie mają kiedy go przeprowadzić. […]