Wizyta konsultacyjna
Spis treści
Podczas konsultacji nie wykonuje się żadnych zabiegów. Jaki jest więc jej wizyty? Może być to zaskakujące, ale ma ona ogromne znaczenie dla skutecznego przeprowadzenia leczenia. Dlaczego? W dzisiejszym wpisie znajdziesz odpowiedź.
Jaki jest cel wizyty konsultacyjnej?
Warto na początek wyjaśnić, jakie są założenia stomatologii holistycznej. Jest to filozofia leczenia, kładąca nacisk na wzajemne zależności występujące w organizmie. Organizm to system, w którym wszystko jest w pewien sposób połączone – chodzi tu zarówno o poszczególne części tego organizmu, jak i o różne schorzenia i dysfunkcje wzajemnie z siebie wynikające. Z tego powodu leczenie miejscowe może się okazać niewystarczające. Zdarza się nieraz, że jego charakter jest jedynie doraźny, a na dłuższą metę nie przynosi poprawy zdrowia, gdyż eliminuje głównie objawy zamiast szukać przyczyn. Jego przeciwieństwem jest leczenie kompleksowe, które bierze pod uwagę całokształt sytuacji w organizmie, aby doprowadzić Pacjenta do pełni zdrowia.
Leczenie kompleksowe jest złożonym procesem, dlatego musi być dobrze i szczegółowo zaplanowane. Z tego względu wizyta konsultacyjna jest kluczowa dla jego powodzenia. Stanowi podstawę, na której opierać się będzie całe postępowanie. Jej celem jest dokładne zdiagnozowanie problemów Pacjenta i stworzenie na tej podstawie planu leczenia.
Jak przebiega wizyta konsultacyjna?
Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz dokonuje przeglądu stomatologicznego. Jest to dokładne sprawdzenie stanu zdrowia całej jamy ustnej, pozwalające na zdiagnozowanie problemów zdrowotnych Pacjenta. Przegląd taki obejmuje nie tylko stan zębów, ale również stawów skroniowo-żuchwowych, policzków, dziąseł, warg, języka, ślinianek, podniebienia, kości podtrzymujących zęby, mięśni żuchwy oraz prawidłowości zgryzu. Oceniane jest również ryzyko próchnicy zębów, chorób dziąseł i kości oraz pojawienia się zmian nowotworowych. Oprócz tego lekarz sprawdza też, które miejsca w jamie ustnej wymagają uzupełnień protetycznych lub implantologicznych.
Ale wizyta konsultacyjna nie ogranicza się do samego przeglądu stomatologicznego. Oprócz niego przeprowadzany jest także wywiad lekarski, czyli wymiana informacji między Pacjentem i lekarzem. Pozwala ona lekarzowi dowiedzieć się o ogólnym stanie zdrowia Pacjenta, szczególnie uwzględniając choroby przewlekłe, ponieważ niektóre z nich mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania pewnych zabiegów. Wywiad lekarski jest niezbędny, aby można było dobrać indywidualnie do każdego Pacjenta odpowiednie metody leczenia – takie, które nie tylko przywrócą mu pełne zdrowie i funkcjonalność jamy ustnej, ale także zapewnią mu bezpieczeństwo podczas leczenia.
Efektem wizyty konsultacyjnej jest plan leczenia obejmujący wszystkie etapy terapii. Pacjent dowie się z niego, co wymaga leczenia, jakie metody zostaną w tym celu zastosowane, a także z jakimi kosztami będzie się to wiązać. Zapoznanie się z tym planem ma nie lada znaczenie dla komfortu i poczucia bezpieczeństwa Pacjenta – wie on dzięki temu, czego oczekiwać, i czuje się pewniej, wiedząc, że nie czekają go po drodze niespodzianki.
Co możesz teraz zrobić?
Jak widać, wizyta konsultacyjna stanowi podstawę kompleksowego leczenia. Aby dowiedzieć się więcej, przyjdź do Dentylionu. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Kształtowanie postawy dziecka wobec higieny jamy ustnej oraz jego adaptacja do leczenia stomatologicznego należy rozpoczynać się już od najmłodszych lat. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się około […]
Do odbudowy luk w uśmiechu stosuje się obecnie różne metody, które pozwalają na skuteczną rekonstrukcję uzębienia. Kiedy kilkukrotne braki zębowe występują w bezpośrednim sąsiedztwie, optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie mostów […]
Dieta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia zębów. Spożywanie odpowiednich pokarmów może zapobiec próchnicy, chorobom dziąseł i nadwrażliwości zębów. W dzisiejszym wpisie omówimy wpływ poszczególnych składników spożywczych […]