Wybielanie nakładkowe
Spis treści
Co warto wiedzieć o wybielaniu nakładkowym? Czy to dobra metoda rozjaśnienia zębów? W jaki sposób przebiega? Jakie są jej mocne i słabe strony?
Na czym polega wybielanie nakładkowe?
Wybielanie nakładkowe to taka metoda rozjaśnienia zębów, w której stosuje się specjalne nakładki i żel wybielający aplikowany na ich wewnętrzną stronę. Wybielanie takie składa się z dwóch etapów, gabinetowego i domowego. Etap gabinetowy, odbywający się u dentysty, polega na tym, że wykonuje się odlew obu łuków zębowych Pacjenta. Na jego podstawie zostają następnie wykonane nakładki indywidualnie dopasowane do uzębienia. Etap domowy polega na tym, że Pacjent samodzielnie używa nakładek.
W jaki sposób przeprowadza się wybielanie nakładkowe?
Pierwszym krokiem jest dokładna ocena stanu zębów i dziąseł Pacjenta. Powinny być one zdrowe, aby można było przeprowadzić wybielanie. Dlatego jeżeli w zębach są ubytki, to przed przystąpieniem do wybielania należy je wyleczyć. W takim wypadku zakłada się jedynie tymczasowe wypełnienia, ponieważ dopiero kiedy zęby zostaną wybielone, a ich kolor się ustabilizuje, będzie można dobrać wypełnienia trwałe nie odbiegające kolorem od naturalnych części zębów.
Jeżeli zęby i dziąsła są zdrowe, można wykonać nakładki. Muszą one być indywidualnie dopasowane do zębów, dlatego pobiera się wyciski. W oparciu o nie powstają gipsowe modele obu łuków zębowych, na podstawie których następnie wykonywane są nakładki. Pacjent przymierza je w gabinecie, aby sprawdzić, czy mu one odpowiadają. Jeśli je zaakceptuje, otrzymuje do domu pełen zestaw nakładek oraz strzykawek z substancją wybielającą. Lekarz dobiera odpowiednie stężenie tej substancji, kierując się przy tym takimi czynnikami jak wrażliwość zębów Pacjenta, ich obecny kolor oraz kolor, do którego Pacjent dąży.
Teraz następuje domowy etap wybielania. Może on trwać od dwóch do czterech tygodni. W tym czasie Pacjent powinien ściśle stosować się do wskazań lekarza, aby osiągnąć zamierzony efekt. Jak długo każdego dnia trzeba nosić nakładki na zębach? To zależy od zastosowanego preparatu wybielającego. Zwykle są to cztery godziny w ciągu dnia albo cała noc.
Czy warto wybielać zęby metodą nakładkową?
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że wybielanie nakładkowe nie dla każdego jest dobrą metodą rozjaśnienia koloru zębów. Wymaga samodyscypliny Pacjenta – sam musi on dopilnować, by nosić nakładki przez wymaganą ilość czasu. Jeżeli pojawią się zaniedbania z jego strony, to wybielanie nie przyniesie dobrych efektów, a wręcz rezultat może wyglądać gorzej niż przed podjęciem wybielania.
Trzeba zatem wykazać się samozaparciem, by pomyślnie przeprowadzić wybielanie nakładkowe. Niemniej wielu Pacjentów się na nie decyduje ze względu na jego zalety. Ta metoda umożliwia rozjaśnienie zębów nawet o kilka odcieni. Jest to bezpieczna metoda wybielania, ponieważ stosowane w niej preparaty mają niskie stężenie substancji wybielających. Dla Pacjentów często duże znaczenie ma też stosunkowo niska cena – wybielanie nakładkowe jest tańsze od innych metod.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli nie jesteś zadowolony z koloru swoich zębów i chciałbyś mieć biały uśmiech, wybielanie nakładkowe może być dobrą metodą, aby to osiągnąć. Nie czekaj więc – umów się na wizytę w Dentylionie. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Śliczny śnieżnobiały uśmiech to nasza największa ozdoba. Aby cieszyć się zdrowymi zębami, należy co kilka miesięcy poddawać się zabiegom profilaktycznym. Nawet osoby przykładające ogromną wagę do higieny […]
Halitoza to medyczne określenie nieprzyjemnego zapachu z ust, który nie ustępuje nawet po dokładnym szczotkowaniu, płukaniu czy nitkowaniu zębów. Przykrą woń z ust można wyczuć podczas wydychania powietrza. Przypadłość […]
Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić rekonstrukcję protetyczną, której użytkowanie wiernie naśladowałoby naturalne uzębienie. Stosowane wówczas odbudowy dobrze odgrywały swoją rolę, jednakże wyróżniały […]