Sterowana regeneracja kości
Spis treści
Czy wiesz, że po usunięciu zęba rozpoczyna się proces zaniku kości? To naturalne i niekorzystne dla zdrowia jamy ustnej zjawisko, które można zahamować wszczepiając implanty. Jeśli decyzja o implantacji zostanie podjęta zbyt późno, może się okazać, że ubytek kości jest zbyt duży, aby przeprowadzić zabieg. Rozwiązaniem tego problemu jest sterowana regeneracja kości. Na czym polega?
Sterowana regeneracja kości – co oznacza?
Sterowana regeneracja kości służy odbudowie tkanki kostnej w szczęce bądź żuchwie. To zabieg, z którego najczęściej korzystają pacjenci przed bądź w trakcie leczenia protetycznego oraz przed planowaną implantacją. W celu odbudowy tkanki kostnej wykorzystuje się fragment kości z własnego organizmu, pobranej od dawcy lub materiał kościozastępczy. Zabieg najczęściej jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, choć w przypadku dentofobii pacjent może skorzystać z innych, nowoczesnych technik znieczulających, takich jak gaz rozweselający.
Po wykonanej augmentacji, bo tak też nazywana jest sterowana regeneracja kości, następuje proces odbudowy tkanki kostnej. W rezultacie, po kilku miesiącach od wykonania zabiegu pacjent może już zostać zakwalifikowany do wszczepienia implantu. Jak dokładnie przebiega sterowana regeneracja kości i jak długo trwa okres rekonwalescencji po zabiegu?
Jak przebiega zabieg augmentacji kości??
Po znieczuleniu pacjenta, chirurg oddziela fragment dziąsła w celu umieszczenia materiału kostnego lub kościotwórczego. Całość zostaje następnie nakryta specjalną membraną i wcześniej odsłoniętym fragmentem tkanki. Na koniec miejsce zabiegowe zostaje zszyte i zabezpieczone opatrunkiem.
Sterowana regeneracja kości – przygotowania
Zabieg augmentacji jest poprzedzony wykonaniem niezbędnych badań stomatologicznych oraz obrazowych. Klinika Dentylion wykorzystuje takie narzędzia diagnostyczne, jak RTG panoramiczne oraz tomografię komputerową 3D zębów (CBCT), która pozwala na wykonanie najbardziej szczegółowych i precyzyjnych zdjęć, a także wirtualnej wizualizacji efektów leczenia. Wnikliwa diagnostyka pozwala ocenić nie tylko stan kości szczęki, lecz także podjąć decyzję o wyborze rodzaju przeszczepianej tkanki.
Jak już wyżej napisaliśmy, kość może zostać pobrana od pacjenta (np. z żuchwy, bródki, okolicy zębów trzonowych, z organizmu dawcy bądź wykorzystuje się syntetyczny materiał kościotwórczy. W Dentylionie najczsciej wykorzystujemy allograft z biobanku lub materiał syntetyczny. W każdym przypadku decyzja jest poparta wnikliwą diagnostyką w trosce o bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Wykorzystane materiały są biokompatybilne, czyli takie, które mają największą zdolność do adaptacji w organizmie.
W ramach przygotowania do zabiegu pobieramy też krew, z której odwirowujemy CGF, czyli skoncentrowane czynniki wzrostu. Stosujemy je później, aby przyśpieszyć regenerację tkanek po zabiegu.
Jak długo trwa odbudowa kości szczęki?
Regeneracja kości trwa około 3-5-miesięcy . Po upływie tego czasu pacjent udaje się wizytę kontrolną, podczas której lekarz ocenia, czy kość została odbudowana na tyle, aby móc przeprowadzić zabieg wszczepienia implantu. Na przebieg okresu rekonwalescencji duży wpływ ma także sumienne stosowanie się do zaleceń pozabiegowych i dbanie o właściwą higienę jamy ustnej.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sterowanej regeneracji kości, zapraszamy do przychodni stomatologicznej Dentylion. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Leczenie najmłodszych Pacjentów wymaga sporej wiedzy i subtelności, gdyż wszelkie nieprzyjemne doświadczenia z nim związane wpływają na ich późniejszy stosunek do spraw dotyczących zdrowia jamy ustnej. Mogą także przyczynić […]
Ładny uśmiech od wielu lat uznawany jest jako wyznacznik elegancji. Estetyczne uzębienie pomaga stworzyć dobre pierwsze wrażenie, co ułatwia kontakty z innymi ludźmi i wpływa na wiele aspektów […]