Demineralizacja szkliwa – przyczyny, objawy i leczenie


Spis treści
Szkliwo zębów pełni wiele ważnych funkcji, takich jak ochrona zębiny przed bakteriami powodującymi próchnicę oraz zapobieganie odczuwaniu dyskomfortu podczas spożywania zimnych i ciepłych posiłków. To również ono sprawia, że uśmiech jest śnieżnobiały. Jednak demineralizacja szkliwa powoduje, że traci ono swoje właściwości ochronne, co przekłada się na schorzenia jamy ustnej. Jak nie doprowadzić do tego stanu?
Białe plamki na zębach – co oznaczają?
Demineralizacja zębów to naruszenie szkliwa na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej oraz diety bogatej w cukry i kwasy. Takie nawyki prowadzą do powstawania na zębach charakterystycznych białych plam. Ich obecność powinna zaalarmować Pacjenta, który od razu po ich zauważeniu powinien jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.
Kolejnym etapem demineralizacji są ubytki szkliwa, przez które dochodzi do kruszenia oraz pękania zębów. Wspomniany proces sprzyja również rozwojowi próchnicy, będącej przyczyną ubytków oraz kamienia nazębnego.
Demineralizacja szkliwa – charakterystyka
Odwapnienie można poznać po tym, że powierzchnia zębów staje się chropowata i szorstka, a ich codzienne szczotkowanie związane jest z dyskomfortem, a nawet przeszywającym bólem. Warto też dodać, że demineralizacja zębów nierzadko występuje u osób, u których pojawiają się takie dolegliwości jak niedoczynność tarczycy, anoreksja, bulimia czy refluks jelitowo-żołądkowy, ponieważ sprzyjają one osłabieniu płytki nazębnej. Na odwapnienie szkliwa narażone są również często osoby starsze.
Demineralizacja a nadwrażliwość zębów
Demineralizacja szkliwa to proces, który prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, w tym do nadwrażliwości zębów. Przyczyną tego jest zaburzenie równowagi pH w jamie ustnej, co sprzyja rozwojowi bakterii. W wyniku demineralizacji szkliwo zaczyna pękać, co powoduje ból podczas spożywania posiłków, a nawet mycia zębów szczoteczką, niezależnie od rodzaju włosia. Proces ten sprzyja również wypłukiwaniu wapnia i fosforu, co osłabia strukturę zębów i czyni je bardziej podatnymi na uszkodzenia. Jeśli demineralizacja pozostaje nieleczona, zęby stają się nadwrażliwe, co znacznie pogarsza komfort Pacjenta, prowadząc do bólu i dyskomfortu przy codziennych czynnościach, takich jak jedzenie i picie.
Przyczyny demineralizacji szkliwa
- Nadmierne spożywanie kwaśnych pokarmów i napojów;
- Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej ;
- Spadek pH w jamie ustnej poprzez częste jedzenie przekąsek i picie napojów słodzonych;
- Niedobór śliny, spowodowany np. przez niektóre leki, czy też choroby autoimmunologiczne;
- Cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do jamy ustnej;
- Niewystarczająca podaż wapnia i fosforu w diecie;
- Predyspozycje genetyczne.
Skutki demineralizacji szkliwa
Brak podjętych działań w przypadku demineralizacji może prowadzić do:
- próchnicy
- nagromadzenia kamienia nazębnego,
- ukruszenia zęba,
- powstania ubytków.
Dowiedz się więcej
Borykasz się z problemami jamy ustnej? Masz stwierdzoną demineralizację szkliwa i interesujesz się zabiegiem remineralizacji? Zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Na wizytę możesz zapisać się telefonicznie 601 149 147 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy.
W dzisiejszym wpisie opowiemy o bruksizmie. To przypadłość, która może występować zarówno w dzień jak i w nocy, podczas snu. Z tego powodu można samemu nawet nie wiedzieć, że ma się […]
Leczenie ortodontyczne odbywa się za pomocą aparatów korygujących wady zgryzu. Ich wybór jest dzisiaj szerszy niż kiedyś – oprócz aparatów tradycyjnych dostępne są też nakładkowe. Czym […]
Afty to małe, bolesne owrzodzenia i nadżerki, które pojawiają się w jamie ustnej. Ich rozmiar może wynosić od 1 mm do 2-3 cm. Zwykle znikają same po kilku dniach, […]
Dentylion
wysoko oceniany dentysta




