Wybity ząb – co należy zrobić w tej sytuacji?
Spis treści
Aktywności sportowe sprzyjają rozmaitym kontuzjom. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, z pozoru niewinnych dziecięcych zabaw, które mogą skończyć się wybitnym zębem. Pomimo że staramy się uważać, w ferworze „walki” czasem tracimy czujność i dochodzi do nagłego wypadku.
Co należy zrobić w takiej sytuacji? Najważniejszy jest czas, dlatego należy niezwłocznie udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego. Tylko profesjonalna i niezwłoczna pomoc dentysty może uratować nas z opresji. Nie zawsze jednak od razu jest taka możliwość. Do nagłego wypadku może dojść podczas urlopu, gdzie dostęp do opieki medycznej jest mocno ograniczony. Przyjrzyjmy się zatem, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
Jak należy zabezpieczyć wybitego zęba?
Nagły wypadek, w wyniku którego doszło do złamania lub wybicia zęba wymaga szybkich i przemyślanych działań. Decydują one to tym, czy uda się uratować zęba, dlatego warto wcześniej wiedzieć jak postąpić w takiej sytuacji.
Jeśli to możliwe, należy odnaleźć zęba i zabezpieczyć go, zanim zgłosimy się na wizytę do dentysty. Można to zrobić poprzez umieszczenie zęba lub jego fragmentu w pojemniku z solą fizjologiczną, płynem do soczewek, mlekiem bądź własną śliną.
Z pewnością nie wolno odkażać zęba w alkoholu czy wodzie utlenionej, ponieważ powoduje to jego przesuszenie i taki ząb nie nadaje się do ponownego umieszczenia w zębodole. Taką szansę pogrzebie również umieszczenie zęba w zwykłej wodzie lub pozostawienie go w suchym miejscu.
W niektórych przypadkach możliwy jest bowiem zabieg reimplantacji, czyli ponownego umieszczenia zęba w jamie ustnej. Największe szanse są do 30 minut od wypadku, ponieważ po upływie tego czasu, obumiera większość komórek korzenia zęba i zabieg replantacji ma znikome szanse na powodzenie.
Osoby, które czują się na siłach, mogą również spróbować podjąć samodzielną próbę umieszczenia wybitego zęba w zębodole. Zwłaszcza w sytuacji gdy interwencja stomatologiczna może być opóźniona. Jeśli się na to zdecydujemy, należy zachować szczególne środki ostrożności i zadbać o higienę. Po odnalezieniu wybitnego zęba, należy go oczyścić pod bieżącą wodą lub w mleku. Następnie ponownie umieścić go odpowiednią stroną i pod właściwym kątem w pustym zębodole. Konieczne jest również unieruchomienie zęba, które możemy zrobić np. poprzez zagryzienie chusteczki higienicznej. Po przeprowadzeniu tych czynności, należy niezwłocznie zgłosić się do dentysty, który podejmie próbę uratowania zęba. Jeśli nie będzie takiej możliwości, zaproponuje skuteczny sposób jego odbudowy.
Ponownie umieszczony ząb – jak zadbać o jego higienę?
W okresie po reimplantacji zęba należy pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Są one konieczne, aby lekarz mógł na bieżąco kontrolować stan miazgi i w przypadku jej obumarcia, niezwłocznie wdrożyć procedurę leczenia kanałowego. W klinice stomatologicznej Dentylion wszystkie zabiegi endodontyczne odbywają się pod mikroskopem i wyróżniają się wysoką skutecznością.
W tym czasie warto również zadbać prawidłową higienę jamy ustnej. Należy myć i płukać jamę ustną specjalnym płynem, który znacząco ogranicza ryzyko stanu zapalnego. Dobrze jest również pomyśleć o zastosowaniu specjalnej lekkiej diety przez okres 2 tygodnie po wypadku, dzięki czemu utrzymana zostanie stabilna pozycja zęba.
Czy wybitnego „mleczaka” należy ratować?
Nierzadko zdarza się, że do wybicia zęba dochodzi podczas zabawy. W przypadku zębów mlecznych sytuacja wygląda zgoła inaczej niż stałych zębów. Ponowne umieszczanie mleczka w zębodole w tym przypadku stanowiłoby zagrożenie dla prawidłowego rozwoju jego stałego odpowiednika. Warto mieć to na uwadze, ponieważ urazy tego typu dość często zdarzają się podczas zabaw dziecięcych.
Dlatego zanim pójdziemy z dzieckiem do dentysty, należy wykonać proste czynności higieniczne, tj. delikatnie wymyć jego buzię, zachęcić do wyplucia krwi i przepłukania jamy ustnej letnią wodą. W przypadku krwotoku, należy go zatamować przy pomocy chłodnego okładu, co zapobiegnie obrzękowi. Zdarzają się sytuacje, że po wypadku nie można odnaleźć wybitego mleczaka. W takim przypadku mogło dojść do wtłoczenia mleczaka do zębodołu. Sytuację ostatecznie zweryfikuje lekarz, który podczas wizyty wykona zdjęcie RTG i na jego podstawie zaproponuje dalsze postępowanie.
Jakie są metody rekonstrukcji wybitnego lub uszkodzonego zęba?
Jeśli nie ma możliwości uratowania wybitnego zęba, należy pomyśleć o jego estetycznej odbudowie. Jeśli zachowane jest co najmniej 50% jego korony, dobrą metodą są licówki zębowe. Skutecznie bowiem korygują kształt i długość zęba, dzięki czemu idealnie pasuje do reszty uzębienia. W tym przypadku może pomyśleć również o leczeniu przy pomocy wkładów lub nakładów koronowych inlay/onlay, które są indywidualnie dopasowanych do każdego Pacjenta – na podstawie pobranych wcześniej wycisków uzębienia. Dzięki tej metodzie przywrócony zostaje naturalny kształt zęba oraz jego funkcjonalność.
Jeśli mamy do czynienia z całkowitą utratą zęba, najlepszą metodą rekonstrukcji są korony protetyczne. Można je przytwierdzić w jamie ustnej dwiema metodami: w oparciu o sąsiadujące zdrowe zęby lub na bazie implantów. W pierwszym przypadku korona protetyczna (porcelanowa lub kompozytowa) zostaje osadzona na delikatnie oszlifowanych zębach Pacjenta, w drugim natomiast filarem są implanty zębowe, które przejmują funkcje naturalnych korzeni. W przypadku zabiegu implantacji nie ma ingerencji w wewnętrzne tkanki zdrowego zęba, dlatego to rozwiązanie jest mniej inwazyjne i bezpieczniejsze. Dużym atutem koron protetycznych jest wytrzymałość i niezwykła estetyka. To sprawia, że idealnie oddają wygląd i funkcjonalność naturalnych zębów, od których się praktycznie nie odróżniają. Ponadto cechują się dużą odpornością na wszelkie uszkodzenia, dzięki czemu służą Pacjentowi przez wiele lat.
Umów się na wizytę!
Miałeś wypadek, na skutek którego doszło do wybicia zęba? Niezwłocznie zgłoś się do dentysty! W Dentylionie nasi eksperci szybko podejmą się próby uratowania Twojego zęba. Jeśli upłynęło już zbyt dużo czasu i nie będzie takiej możliwości, z pewnością dobierzemy optymalne dla Ciebie rozwiązanie w postaci estetycznej i wytrzymałej odbudowy utraconego zęba. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 601 149 147 lub wypełniając formularz.
Mocno zniszczone zęby mleczne? Rozległa próchnica? W niektórych sytuacjach, gdy lekarz widzi tego typu problemy, proponuje założenie stalowych koron. Czym dokładnie jest to rozwiązanie i czy jest […]
Diastema, czyli przerwa między zębami to temat, który wzbudza zainteresowanie. Choć niektórzy uważają ją za urokliwy element uśmiechu, dla innych może stanowić powód do niepokoju związany z estetyką. Jednak diastema to nie […]
Afty to małe, bolesne owrzodzenia i nadżerki, które pojawiają się w jamie ustnej. Ich rozmiar może wynosić od 1 mm do 2-3 cm. Zwykle znikają same po kilku dniach, […]