Zapalenie miazgi zęba – objawy, przyczyny, leczenie
Spis treści
Zapalenie miazgi zęba to poważny problem, który może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości oraz powikłań, jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Choć przyczyną tego schorzenia bardzo często jest rozwijająca się i nieleczona próchnica, warto zwrócić uwagę także na inne możliwe choroby jamy ustnej oraz objawy, które wywołują.
Jak dochodzi do zapalenia miazgi?
Próchnica, będąca najczęstszą chorobą zębów, jest głównym sprawcą zapalenia miazgi. Bakterie, zwłaszcza streptococcus, wytwarzają kwasowe substancje w wyniku spożywania cukrów. Te substancje powodują demineralizację szkliwa zębów, otwierając drogę dla bakterii do wnętrza. Głębsze warstwy zęba, tzn. zębina i miazga, stają się celem ataku, co skutkuje stanem zapalnym. Pulsujący ból to jeden z charakterystycznych objawów, który może pojawić się podczas codziennych czynności, takich jak jedzenie czy pochylenie się.
Czym skutkuje brak podjęcia leczenia?
Zaniedbanie leczenia zapalenia miazgi zęba może przynieść poważne konsekwencje. Na początkowym etapie stan zapalny jest odwracalny, wymaga bowiem jedynie przepisania odpowiednich antybiotyków. W przypadku zaawansowanego zapalenia konieczne jest natomiast leczenie endodontyczne, usuwające zainfekowane tkanki z kanałów korzeniowych i komory zęba. Na tym etapie ząb nadal możemy leczyć i uzyskać pozytywne skutki takiego procesu. Jeśli jednak zignorujemy problem, może dojść do martwicy miazgi, znanej jako zgorzel. Zęby tracą swój naturalny kolor, pojawia się silny ból, a często jedynym rozwiązaniem jest już wówczas usunięcie zęba.
Powikłania i konsekwencje zapalenia miazgi
Nieleczone zapalenie miazgi może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak:
-ropnie – nagromadzenie ropy w obrębie zęba;
-stan zapalny okostnej – zapalenie błony pokrywającej kość;
-degeneracja tkanek kostnych – stopniowe niszczenie struktur wokół korzeni zębowych;
-infekcje przyzębia – zakażenie okolicznych tkanek;
-torbiele i ziarnina – powstawanie cyst i nieprawidłowych struktur.
Dodatkowo, bakterie związane z zapaleniem miazgi mogą przedostać się do krwi, co zwiększa ryzyko infekcji innych części organizmu.
Na czym polega leczenie zapalenia miazgi?
W przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi konieczne jest leczenie kanałowe. Endodonta dokładnie oczyszcza kanały korzeniowe i komorę zęba, usuwając zakażone tkanki. Dla zminimalizowania ryzyka powtórnego zakażenia, puste przestrzenie wypełnia się organicznym materiałem, głównie gutaperką. Leczenie to może być przeprowadzane przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, co zwiększa jego skuteczność do około 95% i umożliwia skrócenie czasu trwania zabiegu.
Dowiedz się więcej
Jeśli macie problemy z uzębieniem, nie lekceważcie ich. Pamiętajcie, że zmiany wykryte na wczesnym etapie są znacznie łatwiejsze do usunięcia. Dlatego też zachęcamy do zapisania się na konsultację w celu ocenienia kondycji zębów. Na wizytę zapisać się możecie telefonicznie pod numerem 601 149 147 lub przy użyciu formularza kontaktowego. Zapraszamy!
Halitoza to medyczne określenie nieprzyjemnego zapachu z ust, który nie ustępuje nawet po dokładnym szczotkowaniu, płukaniu czy nitkowaniu zębów. Przykrą woń z ust można wyczuć podczas wydychania powietrza. Przypadłość […]
Na czym polega efekt Godona? Jakie są jego przyczyny? Jak się przed nim ustrzec? Zapraszamy do naszego najnowszego wpisu, w którym odpowiemy na te pytania. Na czym polega efekt Godona? […]
Aktywności sportowe sprzyjają rozmaitym kontuzjom. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, z pozoru niewinnych dziecięcych zabaw, które mogą skończyć się wybitnym zębem. Pomimo że staramy się uważać, w ferworze „walki” […]